Tutuklu gazetecilerle dayanışma kampanyası: Bir Haber de Senden

Tutuklu gazetecilerle dayanışma kampanyası: Bir Haber de Senden
Yayınlanma:
A+ A-
DFG ve MKGP, tutuklu gazetecilerle dayanışmak amacıyla 'Bir Haber de Senden' kampanyası başlattı. Yapılan açıklamada, ‘Haber ve yazılarınız güç katacaktır, basının ayağına takılan pranga kıracaktır' denildi.

Artı Gerçek- Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) Ankara merkezli soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Mezopotamya Ajansı (MA) ve JINNEWS muhabirleri için açıklama yaptı.

DFG ve MKGP tutuklu muhabirler ile dayanışmak amacıyla "Bir Haber de Senden" kampanyası başlattıklarını açıkladı.

DFG'nin Diyarbakır Yenişehir ilçesinde bulunan binası önünde yapılan açıklamada, tutuklu gazetecilerin fotoğrafları ve “Özgür basın baş eğmez” yazılı pankart açıldı. DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti yüz yaşına girdi ama demokrasinin, düşünce ve ifade özgürlüğünün olmazsa olmazı olan basın özgürlüğü ayaklar altında. Cumhuriyet’in 100 yaşına bastığı 29 Ekim gününün şafağında bile 9 gazeteci tutuklandı” dedi.

BEŞ AYDA 26 GAZETECİ TUTUKLANDI

“Alın size Cumhuriyet’in karnesi!” diyen Müftüoğlu şunları söyledi:

“Sadece son beş ayda Kürt basınına yapılan siyasi iktidar organize operasyonlar sonucu 26 gazeteci tutuklandı. Hem de alındıkları evlerinden cezaevine kadar işkence gördüler. Elleri ters kelepçelenmiş, başları zorla eğdirilmek istenen gazetecilerin görüntüleri de bizzat emniyet tarafından servis edilerek, geriye kalanlara mesaj verilmiştir. Mesleğinin başında, haberlerin peşinde, hakikatin izinde olan biz gazeteciler, mesajı aldık ve diyoruz ki: Asıl siz korkun, cesareti bilenmişlere asla baş eğdiremezsiniz! Ve korkunun ecele faydası yok, bir gün mutlaka ama mutlaka bu utancın hesabını başınızı eğe eğe vereceksiniz.”

‘KÜRT BASINI HİÇBİR ZAMAN GERİ ADIM ATMADI’

Tüm gelip geçen iktidarların ilk hedefinde özgür basının olduğunu vurgulayan Müftüoğlu, “Gazete binaları bombalandı, gazeteciler katledildi, hapse atıldı ama Kürt basını hiçbir zaman geri adım atmadı. Tam aksine gerçeğin üstüne üstüne yürüdüler ve iktidarların kirli oyunlarını deşifre ettiler” diye konuştu.

Müftüoğlu konuşmasının devamında şunları söyledi:

“‘Dün öldürülüyordunuz bugün tutuklanıyorsunuz’ diyerek, bu halimize şükretmemizi isteyen iktidarın akıl hocalarına buradan sesleniyoruz: Bu çabalarınız beyhudedir, hukuksuzluğunuzun ve zulmünüzün altında kalacaksınız, diğer iktidarların akıbeti neyse sizin daha beteri olacaktır. Toplumun şu güzel sözü kulağınıza küpe olsun: ‘Zulmün artsın ki tez zeval bulasın!’ Her şart altında bizler var olduk, var olacağız ve buradayız; sizler ise gidicisiniz, hem de tez.

‘GEREĞİNİ YAPAN’ GAZETECİLER DEĞİLİZ!

’Bunlar gazeteci değil’ safsatanızı da artık kimseye yutturamazsınız. İktidarınızın şakşakçılığını yapanlar mı gazeteci? Bizler o hizaya çektiğiniz ‘gereğini yapan’ gazeteciler değiliz; hiçbir zaman da olmayacağız. Üye olduğumuz meslek örgütlerini, çalıştığımız basın kuruluşlarını, alın terimizin bedelini, haber kaynaklarımızla yaptığımız telefon görüşmelerini ve haberlerimizi, çarşaf çarşaf hazırladığınız dosyalarla kriminalize ve terörize ederek, sonuç alamazsınız. Kürt halkı ve basını kimyanızı bozunca eski dosyaları raflardan indirerek kurtulacağınızı zannediyorsanız, yanılıyorsunuz. Gündem değiştirme çabanız tutmayacaktır; tutunduğunuz savaş dalı da ömrünüzü uzatmaya yetmeyecektir.”

‘BİR HABER DE SENDEN’ KAMPANYASI’

Gazetecilere, yazarlara, aydınlara ve basın meslek örgütlerine çağrıda bulunan Müftüoğlu, şöyle devam etti:

“Çünkü geçmişten deneyimleyerek biliyoruz; bugün bizler, yarın sizler hedeftesiniz. Yarın çok geç olabilir. ‘Kürt gazetecileri dövdürtmeyecektik’ pişmanlığına düşmeden, bu zulmü hep birlikte kırabiliriz. Bizden aldıklarını geri alabiliriz. Bu gücümüz var, yeter ki kenetlenelim ve mücadele edelim. Onun için diyoruz ki: Söz bitti sıra eylemde. Buradan bir kampanyayı duyurmak ve başlatmak istiyoruz. Kürt basınını ve özellikle Kürt gazetecilerin çalıştığı Mezopotamya Ajansı ve JINNEWS’e saldıranlara inat göndereceğiniz haber ve yazılarla dayanışabilirsiniz. ‘Bir Haber De Senden’ kampanyasına tüm meslektaşlarımızı davet ediyoruz; haber ve yazılarınız güç katacaktır, basının ayağına takılan pranga kıracaktır.”(MA)

Öne Çıkanlar