AYM'den yaşam hakkı ihlali kararı: Uğur Kurt’u vuran polis yeniden yargılanacak

AYM'den yaşam hakkı ihlali kararı: Uğur Kurt’u vuran polis yeniden yargılanacak
Yayınlanma:
A+ A-
AYM, cemevi bahçesinde polis tarafından başından vurularak öldürülen Uğur Kurt’un dosyasında yaşam hakkı ihlali kararı verdi. Karara göre polis yeniden yargılanacak ve Kurt'un eşine tazminat ödenecek.

Artı Gerçek - Anayasa Mahkemesi akrabasının cenazesi için gittiği Okmeydanı Cemevi'nde Berkin Elvan için eylem yapan öğrencilere dönük müdahale sırasında polisin açtığı ateş sonucu boynundan vurularak öldürülen Uğur Kurt’un eşi Narin Kurt’un başvurusunu karara bağladı. Narin Kurt’un etkili cezai soruşturma yürütülmediği için yaşam hakkının ihlali gerekçesiyle yaptığı başvuruyu değerlendiren AYM, yaşam hakkının maddi ve usule ilişkin boyutlarının ihlal edildiğine karar verdi, Uğur Kurt’u vuran polisin yeniden yargılanmasına ve eşi Narin Kurt’a ise 90 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti.

SANIK POLİS VE BABASI OLAY YERİ İNCELEMEYE KATILMIŞ

T24’den Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre, Kurt ailesinin avukatları Turgut Kazan, Aslı Kazan ve Serdar Laçin araştırmaları sonunda polislere ait ses kayıtlarını buldu. Ses kayıtları, olaydan sonra polisin Kurt için GBT araştırması yaptıklarını, suçlu izlenimi yaratmak için kanıt aradıklarını, ayrıca Kurt’un ölümüne neden olan polis S.K. ile polis babasının olay yeri incelemesine katıldığını ortaya koydu.

HAPİS CEZASI 12 BİN 100 TL'YE ÇEVRİLMİŞTİ

Tutuksuz yargılanan S.K, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, cezayı 10 taksitle ödenmek üzere 12 bin 100 TL para cezasına çevirdi. Karar, istinaf mahkemesi tarafından onandı.

Bunun üzerine Uğur Kurt’un eşi Narin Kurt, avukatları aracılığıyla Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

AYM'DEN YENİDEN YARGILAMA KARARI

AYM, dosyayı karara bağladı ve Kurt’un yaşam hakkının ihlal edildiğine, etkili bir yargılama süreci yürütülmediğine hükmetti.

Kararda şu ifadeler yer aldı:

“Bir kolluk görevlisinin bu tür silah kullanımı sonucu gerçekleştiği kabul edilen ölüme karşılık takdir edilen hapis cezası ile netice ceza olarak belirlenen adli para cezasının benzer hak ihlallerinin önlenebilmesi ve kişilerin yaşamının korunması bakımından uygun ve yeterli yaptırım olmadığı özellikle vurgulanmalıdır. Mahkemelerinin yaşam hakkını yasayla korumaya yönelik anayasal yükümlülüğe uygun olarak -devletin öldürmemeye ilişkin negatif yükümlülüğü kapsamındaki- bir kişiyi öldüren kişiler hakkında ceza hukukunu etkili biçimde uygulamaları, böylece hukuk sisteminin caydırıcı etkisini korumaları gerekir. Başvuruya konu olayda takdir edilen asgari orandaki hapis cezasının ve bu cezanın dahi para yaptırımına çevrilmesinin benzer ihlallerin önlenmesi bakımından caydırıcı bir etkiye sahip olduğunun söylenebilmesi mümkün değildir. Para yaptırımının taksitler hâlinde ödenmesi imkânının tanınmasının ise bu yönde bir değerlendirmeye dahi tabi tutulamayacağı izahtan varestedir.”

ADALET BAKANLIĞI 'YETERLİ' DEMİŞTİ

Adalet Bakanlığı da idare mahkemesinin aileye tazminat ödenmesini kararlaştırdığını anımsatarak, soruşturma ve kovuşturmanın etkili yürütüldüğünü savundu.

AYM ise bu savunmaları dikkate almadı ve “Yaşam hakkının gerektirdiği etkili soruşturma yürütme yükümlülüğünün ihlal edildiğine” hükmetti. Kararda, ihlalin aynı zamanda yetkili adli makamların işlem ve eylemlerinden de kaynaklandığı vurgulandı.

AYM, Kurt ailesine 90 bin TL manevi tazminat ödenmesini ve benzer olayların yaşanmaması adına caydırıcılığın sağlanması için polisin yeniden yargılanmasına karar verdi. Yeniden yargılama yapması için karar yerel mahkemeye gönderildi.

NEZİR TEKÇİ İÇİN DE İHLAL KARARI VERİLMİŞTİ

Dün de, Hakkari Yüksekova’da 28 yıl önce çobanlık yapan Nezir Tekçi'nin gözaltında kaybedilmesine yönelik ailesinin yaptığı başvuru AYM tarafından kabul edilmiş ve yaşam hakkı ihlali ve yeniden yargılama kararı çıkmıştı.

NE OLMUŞTU?

14 Mayıs 2014’te, Okmeydanı'nda Gezi eylemleri sırasında Berkin Elvan’ın başından gaz fişeği ile vurularak öldürülmesini protesto etmek isteyen gruplara müdahale eden polis ile göstericiler arasında çatışma yaşanmıştı. Olaylar sırasında bir grup polis silah kullanmıştı.

Uğur Kurt, akrabasının cenazesi için gittiği Okmeydanı Cemevi'nde Berkin Elvan için eylem yapan öğrencilere dönük müdahale sırasında polis Sezgin Korkmaz'ın sıktığı kurşunun başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanmıştı. Kaldırıldığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde iki kez ameliyata alınan Kurt müdahalelere rağmen vefat etmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar