Urfa'da kavga seçim iptal ettirdi: 'Seçim günü tanımadığımız bazı kişiler oy kullanmak istedi'

Urfa'da kavga seçim iptal ettirdi: 'Seçim günü tanımadığımız bazı kişiler oy kullanmak istedi'
Urfa'da 20 haneli mahallede muhtarlık seçimi sandık başında çıkan olaylar gerekçe gösterilerek iptal edildi. Muhtar adayı Osman Sabri Akbaş: Sseçim günü tanımadıkları bazı kişilerin sandığa gelerek oy kullanmak istedi.

Ali GÜZEL


URFA - Urfa'da muhtarlık seçimi yüzünden kargaşanın yaşandığı adreslerden biri de Eyyübiye'ye bağlı kırsal Dernek Mahallesi oldu. 31 Mart günü sandık başında yaşanan tartışmanın büyümesiyle silahla vurulan bir kişi yaralandı. Kavgaya karıştığı belirlenen bir kişi ise tutuklandı. İlçe seçim kurulu olaylar nedeniyle oy kullanma işleminin tamamlanamadığı gerekçesiyle seçimin iptal edilmesini kararlaştırdı.

Muhtar adaylarından Osman Sabri Akbaş'ın anlattığına göre, mahalledeki muhtarlık seçimi tartışması seçmenlerin askıya çıktığı tarihlerde başladı. Mahalleye seçmen taşındığını iddia eden Akbaş, şunları söyledi:

"Bizim mahallede nasıl olduysa seçmen listesi askıya çıkmadı. Biz kendi imkanlarımızla seçmen listesine ulaştığımızda bir tuhaflık fark ettik. Seçmen listesinde tanımadığımız isimler vardı. Sonra bu kişilerin kayıtlı olduğu adreslere baktığımızda harabe olan yerlere birden fazla ismin kayıtlı olduğunu tespit ettik. Mesela taş yığını olan yerlerde ya da harabe olmuş evlerde yaşayanlar varmış. İlçe seçim kuruluna ve kaymakamlığa ayrı ayrı dilekçe vererek itiraz ettik ama bir sonuç alamadık."

Akbaş, "Seçim günü tanımadığımız bazı kişiler sandığa gelerek oy kullanmak istedi. Biz izin vermeyince arbede çıktı ve olay sonra büyüdü. Kardeşim silahla vurularak yaralandı" dedi.

whatsapp-gorsel-2024-04-09-saat-12-05-23-e082a20e.jpg Muhtar adayı Osman Sabri Akbaş

2 HAZİRAN'DA YENİDEN SANDIK BAŞINA GİDİLECEK

Mahallede muhtarlık seçimini iki adaydan biri kazandı. Ancak kaybeden tarafın itirazı üzerine ilçe seçim kurulu sandık başında yaşanan olaylar nedeniyle oy kullanma işleminin tamamlanamadığını belirterek 2 Nisan'da seçimin iptal edilmesini kararlaştırdı.

Mahalle, 2 Haziran'da muhtarlık seçimi için yeniden sandık başına gidecek.

Öne Çıkanlar