Van'da eylem yasağı 996 gündür sürüyor

Van'da eylem yasağı 996 gündür sürüyor
Kentteki tüm eylem ve etkinlikleri 'güvenlik' gerekçesiyle 996 gün yasaklayan Van Valiliği, yasağı 15 gün daha uzattı.

Van'da 15 Temmuz 2016'da yaşanan darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) gerekçe gösterilerek 21 Kasım 2016 tarihinde kadar eylem ve etkinlik yasağı kararı alınmıştı. Bu tarih dolmasına rağmen yasak Valilik kararıyla 15 gün daha uzatıldı. Geçen zaman zarfında kentte 3 vali değişmesine rağmen yasak 996 gündür devam ediyor. 
 
Valilik yaptığı son açıklama ile 12 ile 26 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan her türlü gösteri, yürüyüş, miting, toplantı, çadır kurma, oturma eylemi gibi etkinliklerin yasaklayarak süreyi 15 gün daha uzatmış oldu.
 
Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Anayasamızda ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemler ile saldırı planlarını bertaraf etmek, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini sağlamak, terör örgütlerinin planlarını bertaraf etmek, milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla 12/08/2019 tarihinden itibaren geçerli 26/08/2019 tarihi de dahil olmak üzere (15) gün süre ile Van İli coğrafi sınırları içerisinde, açık alanlarda düzenlenecek her türlü yürüyüş, toplantı ve toplanmalar, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma vb. her türlü eylem ve etkinlikler yasaklanmıştır." (MA)

Öne Çıkanlar