Göçmenlerin aracının taranmasına ilişkin valilikten açıklama: Tekerlerine ateş açıldı, kurşun sekti

Göçmenlerin aracının taranmasına ilişkin valilikten açıklama: Tekerlerine ateş açıldı, kurşun sekti
Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Temmuz 2022 01:37
A+ A-
Van'da dün göçmenleri taşıyan minibüse ateş açılmış, 4 yaşındaki bir çocuk ölmüş, 12 kişi de yaralanmıştı. Valilikten olaya ilişkin açıklama geldi.

Fotoğraf: MA


Van'da 4 yaşında bir çocuğun ölümüne, 12 kişinin de yaralanmasına neden olan göçmenlerin aracına ateş açılmasına ilişkin valilikten açıklama geldi.

Saray ilçesine bağlı Karahisar Mahallesi'nde dün Afgan göçmenleri taşıyan minibüse jandarma tarafından ateş açılmıştı. Saldırıda bir kişi öldü, 12 kişi de yaralandı. Araçta bulunan 30 kişi ise gözaltına alınarak ilçe jandarma karakoluna götürüldü.

40 kişinin bulunduğu araca ateş açılmasına ilişkin açıklama yapan Van Valiliği, askerlerin "dur" ihtarına uymayan minibüsün lastiklerine ateş açtığını ileri sürerek, hayatını kaybeden kişinin de seken kurşunlardan kaynaklı yaşamını yitirdiğini iddia etti.

VALİLİK: OLAYLA İLGİLİ ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Olayla ilgili kişiler hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldığını belirten  Van Valiliği'nin sitesinden yapılan açıklama şöyle:

"03.07. 2022 saat 16.00 sıralarında Saray İlçesi Koçbaşı-Turan Mahalleleri istikametinden Karahisar Mahallesine seyir halindeki şüpheli araç, jandarma görevlileri tarafından Karahisar mahallesi girişindeki kontrol noktasında durdurulmak istenmiştir.

Şoförünün ‘dur’ ihtarına uymayıp jandarma personelinin üzerine doğru sürdüğü aracın durdurulabilmesi amacıyla, aracın lastiklerine ateş açılmıştır. Lastikler patlatılmak suretiyle araç durdurulmuştur. Aracın göçmen kaçakçılığında kullanıldığı ve içerisinde 40 düzensiz göçmen olduğu tespit edilmiştir. Meydana gelen olayda seken kurşunlardan bir göçmen maalesef hayatını kaybetmiş, 12 düzensiz göçmen ise hafif şekilde yaralanmıştır. Olaydan sonra kaçan göçmen kaçakçısı ve aracın şoförüne yönelik yakalama çalışması devam etmektedir. Yaşanılan üzücü olayla ilgili olarak ilgililer hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

(HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar