‘Vatana ihanet' suçlamasıyla şikayet edilen SADAT kurucusu hakkında herhangi bir işlem yapılmamış

‘Vatana ihanet' suçlamasıyla şikayet edilen SADAT kurucusu hakkında herhangi bir işlem yapılmamış
Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Haziran 2021 10:06
A+ A-
Hukukçu Hüseyin Durdu: Eğer işlem yapmazlarsa İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı hakkında görevi kötüye kullanma suçunu işlediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacağım.

SADAT kurucusu olan ve bir zamanlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanlığını yapan Adnan Tanrıverdi’nin "3. İslam Birliği Kongresi" adı altında düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada "Mehdi gelecek. Ortamı buna göre hazırlamalıyız" sözleriyle ilgili ‘vatana ihanet ettiği’ gerekçesiyle Aralık 2019 yılında suç duyurusunda bulunulduğu ancak dava açılmadığı ortaya çıktı.

Verilen suç duyurusu dilekçesinde Tanrıverdi ve bu etkinliğe izin veren tüm kuruluşlara ‘vatana ihanet’ suçlaması yöneltilerek şu ifadeler kullanıldı: "Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin anayasasını ortadan kaldırmak, kurulu düzen yerine teokratik-monarşik bir düzen getirmek, ülke bütünlüğünü bozmak. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve suç örgütlerine destelemek suçları işlenilmiştir." Ayrıca Tanrıverdi’nin kurduğu şirketin de bu suçlara ortak olduğu vurgulandı.

Suç örgütü lideri Sedat Peker, SADAT’ın Suriye’de cihatçı terör örgütü El Nusra’ya tırlarca silah gönderdiğini açıklamıştı. HDP’nin de bu açıklamanın üzerine SADAT’ın araştırılması ve faaliyetlerine ilişkin incelemelerin yapılması için Meclis’e verdiği araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedilmişti.

HUKUKÇU HÜSEYİN DURDU: DEVLET VE YARGI BU KİŞİLERİ KORUYOR

Cumhuriyet’in haberine göre suç duyurusuna rağmen cumhuriyet savcılarının işlem yapmamasını eleştiren avukat Hüseyin Durdu, "1.5 yıl geçmesine rağmen hiçbir işlem yapılmadı. Eğer işlem yapmazlarsa İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı hakkında görevi kötüye kullanma suçunu işlediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacağım" dedi.

Durdu, devletin ve yargının bu kişileri koruduğunu söyledi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar