MİT görevlisinin Öcalan yazısı gözaltı gerekçesi yapıldı

MİT görevlisinin Öcalan yazısı gözaltı gerekçesi yapıldı
4 gün gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakılan Artı Gerçek Yazarı Fadıl Öztürk, kendisine destek veren herkese teşekkür ederek 'Bizi korkutmak istiyorlar ama korkmuyoruz' dedi.

ARTI GERÇEK - Yazılarında "örgüt propagandası" yaptığı iddia edilen ve sorgusunda sosyal medya hesabında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafını paylaşmasının gerekçesi de sorulan Artı Gerçek Yazarı-Şair Fadıl Öztürk, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Öztürk, İzmir’deki evinde 5 Ocak sabahında yapılan baskınla gözaltına alınmıştı. Fadıl Öztürk'ün serbest bırakılması için başlatılan imza kampanyasına yüzlerce gazeteci, yazar, akademisyen, hukukçu ve aktivist imza vermişti. 

TÜRKİYE ZATEN AÇIK HAPİSHANE

Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıktan sonra Artı Gerçek'e konuşan Fadıl Öztürk, hapishaneye girmediğini ancak zaten Türkiye'nin büyük bir cezaevine dönüşmüş olmasından üzüntü duyduğunu söyledi. 

Dosyasına Artı Gerçek'te yayınlanmış çok sayıda yazının konulduğunu ancak emniyet ve savcılık sorgulamalarında kendisine bunların hiç sorulmadığını, içinde Selahattin Demirtaş ve Abdullah Öcalan geçen paylaşımlarının ise üzerinde ısrarla durulduğunu söyledi.

PAYLAŞILAN YAZI MİT GÖREVLİSİNİN ÖCALAN YAZISI

Fadıl Öztürk, Öcalan'la ilgili paylaştığı yazının aslında bir MİT görevlisinin Öcalan'ın barış çabalarını öven sözlerinden ibaret olduğunu, bunu duruşma hakiminin de dikkatini çektiğini kaydetti.

Öztürk, kendisini sorgulayan polislere, her zaman barışı savunmuş bir kişi olarak Demirtaş'ın fotoğraflarını da bu çerçevede paylaştığını söylediğini belirterek aralarında geçen konuşmayı söyle aktardı: "Demirtaş gibi temiz, reel, kişisel çıkar gözetmeden bütün toplum için siyaset yapan başka birini bana gösterin ben de onun fotoğrafını paylaşmadığım için pişman olduğumu söyleyeyim dedim."

DEVLET VATANDAŞINA SAYGI DUYMUYOR

Bodrumlarda öldürülen genç insanların yanında kendisinin gözaltına alınmasının "küçümsenebileceğini" vurgulayan Öztürk, sabahın saat altısında evinin basılmasını, devletin vadandaşına saygı duymadığının göstergesi olduğunu vurguladı. 

Mahir Çayan ve Deniz Gezmiş konulu paylaşımlarının da suçlama gerekçesi yapıldığına dikkat çeken Öztürk, "Onlar benim yoldaşım. Onlara saygıda kusur olmasın diye paylaştım" dedi.

AYNI ANDA 5 ÖRGÜTE ÜYE!

Aynı anda ,TİKKO, PKK, THKP, THKO ve Dev-Yol'a üye olmakla suçlandığını, sorgusunda bu absürd duruma dikkat çektiğini belirten Öztürk, "Korku yayıyorlar ama korkmuyoruz, egemenler ama bize egemen olamıyorlar" diye konuştu.

Yazar-Şair Öztürk, gözaltındayken kendisine destek veren herkese teşekkür etti. 

İLGİLİ HABER: GÖZALTI GEREKÇESİ: DEMİRTAŞ'IN FOTOĞRAFINI NEDEN PAYLAŞTIN 

İLGİLİ HABER: FADIL ÖZTÜRK İÇİN İMZA KAMPANYASI 

Öne Çıkanlar