Yeşilyurt Belediyesi’ndeki yolsuzlukla ilgili 7 tutuklama

Yeşilyurt Belediyesi’ndeki yolsuzlukla ilgili 7 tutuklama
Yayınlanma:
A+ A-
Malatya’da AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nde sahte evraklarla arsa satılmasına usulsüzlüğü ve yolsuzluğuna ilişkin Malatya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 7 şüpheli tutuklandı.

Yusuf DURDU


MALATYA - Yeşilyurt Belediyesi’nde sahte evrak ve imzalarla belediyeye ait 10 adet arsanın satılarak usulsüzlük ve yolsuzluk yapılması iddiası üzerine Malatya Cumhuriyet Başsavcılığınca “Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” suçundan başlatılan soruşturma kapsamında T.S. (38), H.Ş. (40), A.Y. C. (38), M.A. (27), T.A. (29), M.K. (40) ve M.G. (35) gözaltına alınmıştı.

Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

Malatya Nöbetçi 2. Sulh Ceza Hakimliğine çıkarılan 7 şüpheli hakkında mahkemece tutulama kararı verildi.

Yeşilyurt Belediyesi çalışanı T.S’nin Gürcistan’a kaçmak için Sarp Sınır Kapısında geçmek isterken KOM ekiplerince yakalandığı, diğer şüpheli H.Ş’nin ise Kars’ta yakalandığı bildirildi.

NE OLMUŞTU?

Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nde sahte evrak düzenleyerek belediyeye ait arsaların satışına yönelik usulsüzlük ve yolsuzluk olduğu tespit edilmişti. Malatya Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Belediye'de Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’ndeki şüpheli işlemle ilgili 4 personeli görevden alarak, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Yeşilyurt Belediyesi’nde sahte evrak düzenleyerek belediyeye ait arsaların satışına yönelik usulsüzlük ve yolsuzluk iddiaları üzerine Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlatmış olduğu soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü KOM ekiplerince düzenlenen operasyonda 7 şüpheli gözaltına alınmıştı.

BELEDİYE AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Yeşilyurt Belediyesi’nde yapılan açıklamada, Emlak ve İstimlak Müdürlüğünde şüpheli bir işlem tespit edilmesi üzerine 4 personelin açığa alınarak Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu bildirilmişti.

Hizmetlerin daha sağlam ve güvenli olması için Belediye Başkanı Mehmet Çınar'ın talimatlarıyla her bir aşamada denetim yapıldığının yer aldığı açıklamada, denetimler sonucu Belediye Emlak ve İstimlak Müdürlüğünde şüpheli bir işlem tespit edildiğine yer verilmişti.

Belediyeden yapılan açıklama şöyle:

“Konunun Belediye Başkanımız Mehmet Çınar'a iletilmesine müteakip, bekletilmeksizin gerekli soruşturmayı yapmak üzere müfettiş tayin edilmiştir. Müfettiş tarafından yapılan ilk incelemede, soruşturmanın salahiyeti açısından 4 personel, Belediye Başkanımız Mehmet Çınar'ın talimatıyla açığa alınmıştır. Cumhuriyet Başsavcılığına ivedilikle suç duyurusunda bulunulmuş ve konu ile ilgili yasal işlem başlatılmıştır. Savcılık tarafından konu ile ilgili gizlilik kararı verilmiş olup, olayın adli ve idari açıdan soruşturması devam etmektedir.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar