Zilan'daki kemiklere ilişkin önerge 'kaba ve yaralayıcı sözler' gerekçesiyle reddedildi

Zilan'daki kemiklere ilişkin önerge 'kaba ve yaralayıcı sözler' gerekçesiyle reddedildi
Yayınlanma:
A+ A-
HDP Van Milletvekili Tayip Temel’in, Zilan Deresi'de ortaya çıkan insan kemiklerinin araştırılmasına ilişkin verdiği önerge reddedildi. Gerekçe olarak önergede “Kaba ve yaralayıcı sözler” bulunması gösterildi.

Artı Gerçek- Van'ın Erciş ilçesinde bulunan ve 13 Temmuz 1930'da katliam yapılan Geliyê Zîlan'da (Zilan Vadisi), bulunan çayın üzerinde inşa edilen Koçköprü Barajı’nda su seviyesi düşürülmesi üzerine 12 Aralık 2022'de çok sayıda insan kemiği ortaya çıktı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Tayip Temel, ortaya çıkan insan kemiklerinin araştırması için önerge verdi. Temel’in önergesi Meclis Kanunlar ve Kararlar Başkanlığınca önergede "kaba ve yaralayıcı sözler" bulunduğu gerekçesiyle işleme alınmadı.

Önergenin işleme alınmamasına ilişkin verilen yanıtta, "1930’lu yıllardan itibaren demografik ve sosyo-ekonomik yapısı değiştirilen ve 90’lı yıllardan beri de uygulanan yayla yasakları ve süren savaş koşullarından dolayı yoksullaşan bölge halkı, yerlerinden yurtlarından sökülüp, kent muhitlerindeki derme çatma yapılara ve kısıtlı yaşam koşullarına mahkum edilmektedir" cümlesinin “kaba ve yaralayıcı” olduğu belirtildi. (MA)

Öne Çıkanlar