Zincir mağazalardaki ürünlere ait veriler, Ticaret Bakanlığı'nın sistemine aktarılacak

Zincir mağazalardaki ürünlere ait veriler, Ticaret Bakanlığı'nın sistemine aktarılacak
Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre, şube sayısı iki yüzden fazla olan zincir mağazalar, satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Bakanlıkça belirlenen sisteme aktarmakla yükümlü olacak.

Artı Gerçek- Ticaret Bakanlığı, zincir mağazalarla ilgili düzenlemede değişiklik yaptı. Resmî Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliğine göre; “Tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesine imkân sağlanması amacıyla şube sayısı iki yüzden fazla olan zincir mağazalara, satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Bakanlıkça belirlenen sisteme aktarma” zorunluluğu getirildi.

Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmeliğe göre; zincir mağazalar satışa sundukları ürünlere ilişkin verileri Ticaret Bakanlığı'nın sistemine aktaracak.

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikte şu ifadeler yer aldı:

"Perakende ticaretin etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarına göre yapılmasına yönelik politikaların geliştirilmesi, kamuoyunun aydınlatılması ve tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesine imkân sağlanması amacıyla, gıda perakende sektöründe hızlı tüketim mallarının satışıyla iştigal eden ve şube sayısı iki yüzden fazla olan zincir mağazalar, satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Bakanlıkça belirlenen sisteme aktarmakla yükümlüdür. Bu veriler ilgili kurum, kuruluş ve kamuoyuyla paylaşılabilir. Veri aktarımının usul ve esasları Bakanlıkça belirlenerek ilgili zincir mağazalara bildirilir.”

Öne Çıkanlar