Ziraat odaları ve fındık üreticileri TMO'dan yeni fiyat bekliyor

Ziraat odaları ve fındık üreticileri TMO'dan yeni fiyat bekliyor
Fındık üreticileri ellerindeki ürünü satmak yerine bekletince serbest piyasada fındık alım fiyatı 100 TL'nin üzerine çıktı. TMO’nun açıkladığı fiyat piyasanın 20 TL altında kaldı. Giresun Ziraat Odası Başkanı, “Fiyatın yeniden gözden geçirilmeli" dedi.

Soner Özdemir


ORDU - Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), fındık alım fiyatını bu yıl Giresun kalite fındık için 84 TL, levant kalite fındık için 82.5 TL, sivri kalite fındık için 80 TL olarak açıklandı. Ancak fındık fiyatı hasat döneminin sona ermesiyle birlikte yükselişe geçti. Üreticiler fındığı hemen satmak yerine bekletince serbest piyasada fındık fiyatı Ordu'da 100 TL’ye, Giresun’da ise 110 TL’ye yükseldi. TMO'nun alım fiyatı piyasanın altında kalınca üreticiler randevuları iptal etmeye başladı, TMO'nun depoları boş kaldı.

'TMO FİYATI REVİZE ETMELİ'

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, TMO’nun açıkladığı fiyatları gözden geçirerek yeniden güncellemesi gerektiğini söyledi. Karan, “TMO, fındık alarak piyasaya düzen vermeye devam edecekse açıkladığı fiyatı yeniden revize etmelidir. Bunu yaparsa elinde geçen yıldan kalan fındık da değerlenir" dedi

'ZİRAAT ODALARI OLARAK TMO’YU UYARDIK'

Ziraat odaları olarak fındık hasadı öncesi TMO’nun 100TL’nin üstünde bir fiyat açıklaması gerektiğini söylediklerini hatırlatan Karan, “Ama açıklanan fiyat 80 TL bandında oldu. Geç kalmadan TMO 110TL’nin üzerinde bir fiyat açıklamalı. Bu sezona kadar TMO fiyat güncellemesi yapmadı ama piyasanın durumuna bakınca fiyatın yeniden gözden geçirilmesi şart" diye konuştu.

ÜRETİCİLER DE 'FİYAT DEĞİŞSİN' DEDİ

Fındık üreticisi Ali Gül de TMO'nun piyasanın 20 TL altında fiyat verdiğine dikkat çekerek, fiyatın güncellenmesi gerektiğini söyledi. Gül, "Devletin kurumunun piyasanın altında fındık alması üretici için olumsuz" dedi.

Öne Çıkanlar