Coronavirus vaka sayılarındaki artışı değerlendiren Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoli Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, ev ve iş yerlerindeki yaşamın yeniden dizayn edilmesi gerektiğini belirterek uyarılarda bulundu.

Hastalığın en önemli bulaş yolunun damlacık olduğunu vurgulayan Ertuğrul, "Şu anda tüm illerimizde insan hareketliliği en üst seviyeye taşınmış durumda. Özellikle kısıtlamaların azalması, bazı yerlerde tamamen kalkmasıyla beraber insan hareketliliği gerçekten çok çok arttı” dedi.


‘ÜÇÜNCÜ DALGANIN ÜST SINIRINA DOĞRU GİDİYORUZ’

“En son açıklanan verilere baktığımızda Samsun 100 binde 500'ün üzerine çıktı, İstanbul 100 binde 250'nin üzerine çıktı” diye belirten Ertuğrul, “Ve kırmızıya dönüşen illerimizin sayısı gerçekten çok ciddi derecede arttı. Bu, hastalığın şu anda artık üçüncü dalganın üst sınırına doğru gittiğini gösteriyor bize" şeklinde konuştu.
 

‘İLLER ARASI, HATTA ULUSLARARAS GEÇİŞLER SINIRLANDIRILMALI’

Prof. Dr. Ertuğrul, kısıtlamaların yeniden hayata geçirilmesi gerektiğine işaret ederek, “Olguların çok olduğu yerlerden geçişlerin, yani iller arası geçişlerin de sınırlandırılması artık düşünülmeye başlanmalı. Ve hatta bir adım daha atıp, belki de uluslar arası giriş çıkışların da kısıtlanması, kontrol altına alınması belki de durdurulması gerekiyor. Yani bir an önce onları bağışık hale getirmeliyiz ki daha sonraki süreçte onlar için bir risk oluşmasın" diye konuştu.

‘İŞ YERLERİNDE ÇOK YAKIN MESAFEDE ÇALIŞMAK ZORUNDA KALIYORLAR’

Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'deki vaka artışını da değerlendiren Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, çalışma ortamına ilişkin şunları söyledi: "Tekirdağ ve Trakya'nın bir özelliği aslında önemli bir sanayi bölgesi olması. Evet tarımsal hizmetler de çok yoğun ama Çerkezköy gibi, Çorlu gibi bölgelerde ciddi bir sanayi sektörü var. Ve buralarda çok ciddi sayıda insan çalışıyor. Ve bu insanlar işlerine mecburen toplu taşıma araçlarıyla, servislerle gidip geliyorlar. İş yerlerinde çok yakın mesafede çalışmak zorunda kalabiliyorlar."

‘EV ZİYARETLERİNİ, TAZİYELERİ, KUTLAMA VE GÜN YAPMAYI BIRAKIN’
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoli Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul

Vatandaşların alınan tedbirlere uymasını isteyen Ertuğrul, "Gündelik yaşam içerisinde insanların ev ziyaretlerini artık durdurmaları, taziyeymiş, kutlamaymış, günmüş, bunları tamamen iptal etmeleri, gün toplantıları, altın günleri bunların hepsinin iptal olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.


‘GÜNDELİK YAŞAM ORTAMINI VE İŞ YERLERİNİ DİZAYN ETMEMİZ LAZIM’

“Çünkü şu anda özellikle bu bölgedeki sorunlardan bir tanesi de mutant virüs dediğimiz İngiltere varyantı. Kendi hastanemizde de bunu görüyoruz, artık yavaş yavaş bu virüsün hakim olmaya başladığını fark ediyoruz” diyen Prof. Dr. Ertuğrul, şu uyarıları yaptı: “Bu şu anlama geliyor; Çok daha hızlı ve çabuk bulaşıyor bu virüs. O nedenle kapalı ortamlarda insandan insana geçişi çok daha kolay. Mutlaka hem çalışma ortamlarını hem gündelik yaşam ortamlarını bu bulaşı engelleyecek şekilde dizayn etmemiz, şekillendirmemiz gerekir."