ABD'de korona belirtileriyle gittiği hastaneye 'sigortası olmadığı için' alınmayan genç hayatını kaybettiArtı Gerçek

11 gün önce ölen gencin, hayatını kaybettiği gün solunum güçlüğü nedeniyle yakınındaki bir sağlık ocağına gittiği, ancak sağlık sigortası olmadığı gerekçesiyle geri çevrildiği bildirildi.


ABD'nin Los Angeles kentinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) belirtileriyle başvurduğu sağlık ocağından "sigortası olmadığı" gerekçesiyle geri çevrilen genç hayatını kaybetti.

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, Californiya eyaletinin Los Angeles kentinde yaşayan ve ismi açıklanmayan gencin ölümü tartışmalara yol açtı. Kayıtlara göre 11 gün önce ölen gencin, hayatını kaybettiği gün solunum güçlüğü çekmesi sebebiyle yakınındaki bir sağlık ocağına gittiği ancak sağlık sigortası olmadığı gerekçesiyle geri çevrildiği belirtildi.

Sağlık ocağındaki yetkililerin sigortasız vatandaşlara hizmet veren bir devlet hastanesine gitmesini istemesinin ardından Antelope Valley Hastanesine giden genç, hastanede geçirdiği 6 saatin ardından hayatını kaybetti.

TEPKİ BELEDİYE BAŞKANINDAN GELDİ: BİR ÇOCUK SOLUNUM GÜÇLÜĞÜYLE GELİYORSA O MÜŞAHADEYE ALINIR

Lancaster Belediye Başkanı Rex Parris, yaşananlara tepki göstererek, "Bir sağlık ocağı çalışanları, bu genci acilen tedavi altına almak yerine sağlık sigortası olmadığı için Antelope Valley Hastanesinin acil bölümüne yönlendirdiler. Buraya geldiğinde ise çok geçti. Bir çocuk solunum güçlüğüyle sana geliyorsa ambulans çağırır veya sigorta sormadan müşahede altına alırsın" ifadelerini kullandı.

TEST SONUCU ÖLÜMDEN SONRA GELDİ: ÇOCUK COVİD-19’MUŞ

Öte yandan ailesi ise daha önce herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan gencin ölmeden birkaç gün önce ateş ve solunumda güçlük gibi belirtilerden dolayı Covid-19 testi yaptırdığını ancak pozitif çıkan test sonucunun ölümünden sonra geldiğini açıkladı.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ: HAYATINI KAYBEDNE EN GENÇ HASTA

Los Angeles İl Sağlık Müdürlüğü, test sonucunun pozitif çıkması dolayısıyla genci ölümünden 6 gün sonra "Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden en genç hasta" olarak duyururken, gencin babasında da Kovid-19 tespit edildiğini bildirdi.

DAHA SONRA ADI ‘COVİD-19 ÖLÜMLERİ’ LİSTESİNDEN ÇIKARILDI

Sputnik’in haberine göre Los Angeles Salgın Kontrol ve Önleme Merkezi aynı gün içerisinde, "farklı nedenlerden ölmüş olabileceği ihtimaliyle" vakanın detaylı inceleme altına alındığını belirterek, gencin ölümünü, Covid-19'la ilişkili ölümler listesinden çıkardı.

LOS ANGELES BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA: DURUM KARMAŞIKLAŞIYOR

Los Angeles Belediyesi’nden, tartışmaların artması üzerine yapılan yazılı açıklamada, ölüm sebebinin belirlenmesi için Salgın Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından detaylı bir değerlendirme yapılması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, "İlk testler Covid-19 tanısında pozitif bir sonuç gösterse de durum karmaşık bir hal alabiliyor. Bu durum yaşanan ölümler için alternatif bir açıklama olabilir. Hasta mahremiyeti şu anda daha fazla detay vermemizi engelliyor" denildi.

Gencin hayatını kaybetmesinin üzerinden 11 gün geçmesine rağmen değerlendirme sonuçları açıklanmadı.

BAĞLANTILI HABERLER