Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Kuvvetleri (CENTCOM) Komutanı General Frank McKenzie, Suriye'ye giderek Suriye Demokratik Güçleri (QSD) yetkilileriyle görüştü ve yolladıkları zırhlı Bradley araçları önünde poz verdi.

ABD’de Joe Biden yönetiminin QSD'yle Suriye'de işbirliği politikası sürüyor. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Joey Hood başkanlığında üst düzey bir heyetin 16 Mayıs’ta Suriye’nin Rakka kentinde QSD yetkilileriyle ile görüşmesinden sonra geçtiğimiz cuma da CENTCOM Komutanı General Frank McKenzie, Suriye’de QSD denetimindeki bölgeyi ziyaret etti.

Amerikalı generale IŞİD'e karşı yürütülen Doğal Kararlılık Operasyonu’nun komutan vekili İngiliz General Richard Bell de eşlik etti. Amerikalı general, Suriye’ye ziyaretinde hem zırhlı araçların önünde poz vererek bölgedeki mevcudiyetlerinin altını çizdi, hem de QSD'li yetkililerle bir araya geldi.

Güvenlik gerekçesiyle Suriye’nin kuzeyinde detayları açıklanmayan bir seyahat rotası izleyen General McKenzie’ye eşlik eden Associated Press haber ajansı ve ABC News muhabirleri, ziyaret sona erdikten sonra haberi yayınladı.

Buna göre General McKenzie, Suriye’nin doğusunda biri Türkiye sınırına yakın dört Amerikan askeri üssüne uğradı. McKenzie, IŞİD militanlarının aileleri ve yakınlarının yaşadığı Al Hol dahil bölgedeki kampların nüfusunun azaltılması gerektiğini, bu kapsamda 100 Iraklı ailenin ülkelerine iade edilebileceğini söyledi. Al Hol’de çoğu kadın ve çocuk 70 bine yakın kişi yaşıyor.

Bir ABD askeri üssünde arkasında Amerikan M-2 Bradley modeli zırhlı araçların önünde poz veren general McKenzie, “Arkamdaki Bradley’lere bakın, tam şu anda konuşlandığımız üsse bakın. Bunun, taahhütlerimizin hayli güçlü bir ispatı olduğunu düşünüyorum” dedi. 

ABD, geçen yıl QSD'ye takviye Bradley zırhlı araç yollama kararı almıştı. Suriye’deki Rus güçleri geçen yıl bölgede Amerikan ve QSD devriyelerine müdahale edince General McKenzie daha fazla asker ve zırhlı araç talep etmişti. (HABER MERKEZİ)