İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) AKP’li Meclis Üyesi Mücahit Birinci, sosyal medyada başlatılan Milli Piyango'nun Türkiye Varlık Fonu'na aktarılan 75 milyon TL'lik ikramiyesinin SMA hastası çocukların tedavisinde kullanılması çağrısına karşı tepki çeken bir paylaşım yaptı. Birinci'nin paylaşımına birçok yandaş isim de destek oldu. Yorumlara tepki yağdı.

Milli Piyango'nun yılbaşı ikramiyesinde bu yıl büyük ikramiye 9-8-8-4-7-5-7 rakamlarının bulunduğu çeyrek bilete isabet etti. Bir talihli 25 milyon TL kazanırken satılmayan diğer üç çeyrek biletin 75 milyon liralık ikramiye tutarı Türkiye Varlık Fonu'na kaldı.


KAMPANYAYA BÜYÜK İLGİ

Bunun üzerine sosyal medyada bir kampanya başlatıldı ve “75 milyon TL, SMA hastası çocukların tedavilerine harcansın” talebi dile getirildi. Kampanyaya ilgi hayli büyük olurken, sanatçılar ve siyasiler milyonlarca kişinin takip ettiği hesaplarından paylaşım yaparak kampanyanın etkisini artırmaya çalıştı.

AKP’li İBB Meclis Üyesi Mücahit Birinci ise siyasilerin ve ünlülerin paylaşımlarını alıntılayarak, ''Hangi düğmeye basınca oluyor bu? Bi nefeste ne kadar kir kusarsın? Olmamış bu tipsiz. Hah bu da geldi. Kızıl kafalı çocuk da burada mı? Adını hep unutuyorum'' şeklinde tepki çeken paylaşımlar yaptı.

AKP'lilerin paylaşımları bununla sınırlı kalmadı. Pelikan yapılanmasıyla ilişkilendirilen Selman Öğüt ise yaptığı paylaşımla başta SMA hastası çocukların yakınları olmak üzere çok sayıda yurttaşın tepkisini çekti. Kampanyaya destek verenleri ‘Demirtaş ittifakının üyeleri’ olarak nitelendiren Öğüt, Meral Akşener, Barış Atay, Ekrem İmamoğlu ve Başak Demirtaş'ın çağrılarınn ekran görüntülerini  tweet'leyerek "Diyarbakır annelerini ve onların PKK tarafından dağa kaçırılan çocuklarını görmezden gelip SMA hastası çocukları siyasete alet edecek kadar alçalan gruba Demirtaş İttifakı denir" yazdı.

İşte AKP’li Birinci'nin paylaşımları:

İMAMOĞLU’NDAN AKP’Lİ BİRİNCİ’NİN HEDEF ALDIĞI CEM YILMAZ’A: BÜYÜK OYUNU BOZDUK

Öte yandan Cem Yılmaz, SMA hastası çocuklar için Türkiye Varlık Fonu'na aktarılan 75 milyon liranın kullanılmasını önermiş ve "Şimdi bu fikre bir şey desek 'vay siyaset yapıyorsun' deniliyor. 2-3 aydır bu konuda yüzlerce çaresiz insan ile görüştüm, bazılarına elimden geldiğince yardım ettim. Olmuyor yetmiyor. Milli Piyango için bundan güzel bir öneri olamaz gelin yapın bu iyiliği" yazmıştı.

AKP’li Birinci Yılmaz'ın tweet'ini de alıntılayıp ''Hah bu da geldi. Kızıl kafalı çocuk da burada mı? Adını hep unutuyorum'' şeklinde tepki çeken paylaşım yaptı.

Bunun üzerine Cem Yılmaz, AKP’li İBB Meclis Üyesi Mücahit Birinci'nin SMA hastası çocuklarla ilgili yaptığı paylaşıma tepki göstererek ''Tamam yine siz haklısınız. Ben belediyeden 2 bin 754 lira aldım o yüzden tweet attım'' diye yazdı.

Cem Yılmaz'ın bu tweeti'nin ardından bir paylaşım da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan geldi. İmamoğlu ise "Cem Yılmaz belediyemizden 2.754 lira da almamıştır, çünkü bizde asgari ücret 3.100 liradır. Büyük oyunu bozduk sanırım" ifadelerini kullandı.
AKP’li Birinci'nin paylaşımına destek veren yandaş gazeteci Mehmet Çek, ''Ajanstan düğmeye basılınca ortaya İYİ Parti'nin ülkücülerinden, Kandil'in taşeronlarına, CHP'nin tatlı su solcularına kadar uzanan bir ağız birliği çıkıyor işte'' ifadelerini kullandı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde başhekim yardımcısı olarak görev yaparken, medeni hukuku hedef alan sözlerinin büyük tepki çekmesi sonrası görevden alınan Dr. Ali Edizer de Mücahit Birinci'nin çirkin paylaşımına destek verdiği görüldü. Edizer, Birinci'nin, ''Hangi düğmeye basınca oluyor bu?'' paylaşımını alıntıladı ve ''Bu detone koronun SMA hastalığı ile ilgili en ufak bir bilgileri var mıdır?'' ifadelerini kullandı.

Takvim gazetesi Ankara temsilcisi Zafer Şahin ise ''SMA hastalarının ilaçları Türkiye’de ücretsiz arkadaşlar. (3.Foto bakanlık açıklaması, lütfen okuyun) Sonra da bir İyi Partili, bir CHP’li, bir HDP’li, bir TİP’li ve bir komedyene aynı tweeti attıran üst akla “Sen ne ayaksın” diye sorun'' paylaşımını yaptı.