Alevi olduğu için milli takıma alınmadığı iddiası Meclis gündemindeArtı Gerçek

HDP'li Alican Önlü, 6 Türkiye Şampiyonluğu ve dünya çapında dereceleri bulunan wushu sporcusu Sadık Pehlivan'ın Alevi olması nedeniyle milli takıma alınmadığı iddiasını Meclis'e taşıdı.


HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, 6 kez Türkiye Şampiyonu olan dünya çapında dereceleri bulunan Saddık Pehlivan'ın Wushu Fedarasynu Başkanvekili Abdurrahman Ayyüz tarafından Alevi olduğu gerekçesiyle Wushu Milli Takımı'na alınmadığı iddiasını soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Önlü, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Sadık Pehlivan'ın "2013'ten beri lisanslı wushu sporcusuyum. 2014 yılında milli takıma girdim. 2015'te Türkiye Şampiyonu olmama rağmen Dünya Şampiyonası'na ben değil, yendiğim kişi götürüldü. 2018 ve 2019'da aynı şekilde Dünya Şampiyonası'na gitmeye hak kazandığım halde götürülmedim. Çünkü Akyüz, Alevi olduğum için sürekli beni dışlıyordu. Alevi olduğum halde Milli Takım kamplarında 5 vakit namaz kılmak zorunda kaldım. Bir kez sabah namazına geç kaldım diye Akyüz'ün, 'Kâfirsin. Arkadaşlarını da kendine benzeteceksin.' şeklindeki hakaretine uğradım. İnancım yüzünden bana sürekli hakaret ediyordu" sözlerini hatırlatarak şu soruları yöneltti:

"*Wushu sporcusu Sadık Pehlivan’ın Alevi olduğu gerekçesiyle milli takıma alınmadığı iddiası doğru mudur? Bu iddialar hakkında bakanlık olarak bir soruşturma başlatacak mısınız?

*Wushu sporunda milli takıma alınma kriterleri nelerdir? Sadık Pehlivan bu kriterleri yerine getirmekte midir?

*Wushu sporunda Dünya Şampiyonasına gitmek için ne tür bir puanlama sistemi yapılmaktadır? Bu puanlama sistemine göre götürülen ve götürülmeyen sporcuların puanları nedir?

*Sadık Pehlivan’ın Alevi olduğu için milli takım kamplarında dışlandığı iddiaları doğru mudur?

*Sadık Pehlivan’a milli takım kamplarında zorla namaz kıldırıldığı iddiaları doğru mudur?

*Sadık Pehlivan’ın inancı yüzünden sürekli hakaretlere uğradığı iddiaları doğru mudur?

*Wushu Milli Takımında Dünya Şampiyonasına götürülen sporcular arasında Alevi sporcular bulunmakta mıdır?

*2018 ve 2019 yıllarında Dünya Şampiyonası’na gitmeye hak kazandığı halde Sadık Pehlivan’ın götürülmediği doğru mudur? Doğru ise bunun gerekçesi nedir?

*2015 yılında Türkiye Şampiyonu olmasına rağmen Dünya Şampiyonası’na Sadık Pehlivan yerine yendiği sporcunun götürüldüğü doğru mudur? Doğru ise bunun gerekçesi nedir?" (MA) 

BAĞLANTILI HABERLER