Almanya'da 26 Eylül'de yapılan genel seçimlerde yüzde 25,7 oranında oy alarak birinci çıkan sosyal demokrat SPD, seçimlerin ardından Yeşiller ve liberal FDP’yle koalisyon görüşmelerine başlamıştı.

Üç partinin 6 haftadır süren koalisyon pazarlıklarını ve koalisyon sözleşmesi üzerinde yaptıkları görüşmeleri bu hafta tamamlaması bekleniyor. Delegelerin onayına sunulacak olan sözleşme onaylandıktan sonra, 5 Aralık'ta da şu anda hala Maliye Bakanı olarak görevini sürdüren SPD’li Olaf Scholz’un Federal Meclis’te başbakan seçilerek yeni kabinenin oluşturulması hedefleniyor.

Partiler arasında gizlilik kararı alındığı için koalisyon sözleşmesinin ayrıntılarına ilişkin sadece belli konularda bilgiler basına sızarken ülkenin en çok satan bulvar gazetesi Bild, yeni kabinede yer alacak isimlerle ilgili listeyi yayınladı. Görüşmelere katılan bir siyasetçi tarafından sızdırıldığı tahmin edilen listeye göre, bazı bakanlıklar daha belli değil. Listeye göre yeni kabinenin, hükümet listesinde tek bir göçmen bulunmuyor.

Listeye göre, FDP Genel Başkanı Christian Lindner Maliye Bakanı olacak. Yeşiller’in Eş Başkanı Robert Habeck, ekonomi ve iklimden sorumlu bakanlığa gelirken Yeşiller’in diğer Eş Başkanı Annalena Baerbock Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturacak.

ABD yanlısı politik görüşlere sahip olan Baerbock, Rusya’dan Avrupa’ya doğal gaz getirecek olan Kuzey Akım 2’nin durdurulmasından ve Ukrayna’yla bağlantılı olarak Rusya’ya yaptırımların ağırlaştırılmasından yana.

Ulaştırma Bakanı olarak Yeşiller’den Toni Hofreiter’in adının geçmesi, Yeşiller Partisi’nin eski Eş Başkanı Cem Özdemir’in kabineye girme olasılığının bulunmaması olarak yorumlanıyor.

Yeşiller'den milletvekili olarak seçilen Cem Özdemir, koalisyon görüşmeleri sürecinde dışişleri veya ulaştırma bakanlıklarından biri için aday olarak görülüyordu. Listede yer alan diğer bakanlıkların SPD ve FDP arasında paylaşıldığı ve bu bakanlıklar arasında da göçmen kökenlilerin olmaması dikkat çekiyor. Göçmen çatı örgütlerinin temsilcileri, özellikle bakanların ve müsteşarların atanmasında Almanya’nın toplumsal gerçeğinin ve göçmen oranının göz önünde bulundurulmasını talep eden ço sayıda açıklama yaptı. Geçen hafta çok sayıda dernek ve kuruluş, koalisyon görüşmelerini sürdüren partilere yönelik açık mektuplarında, yeni bakan ve müsteşarların yüzde 25’inin göçmen kökenli olmasını önerdi.