Almanya'da Yeşillerin ardından liberal Hür Demokrat Parti'nin (FDP) de yeşil ışık yakmasıyla Sosyal Demokrat Parti (SPD) önderliğinde yapılacak koalisyon görüşmeleri resmen başlayacak.

FDP'nin Genel Başkanı Christian Lindner, iyimser ancak temkinli mesajlar verdi. Lindner, "Almanya için sorumluluk üstleniyoruz. Almanya'nın istikrarlı bir hükümete ihtiyacı var. Almanya yönetimsiz kalamaz. Almanya'nın toplumda, ekonomi ve devlette kapsamlı bir modernizasyona ihtiyacı var" dedi.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, SPD ve Yeşiller ile oluşturulacak koalisyonun fırsatlar gibi sınamaları da beraberinde getireceğine işaret eden Lindner, partiler arasında büyük içeriksel farklılıklar bulunduğunu, bunun da tüm taraflar için büyük tolerans ve yeniden düşünme becerisi gerektirdiğini kaydetti. Lindner, üçlü koalisyonun başlangıçta zorunlu bir ittifak gibi görüneceğini belirterek "Bu koalisyondan daha fazlası çıkar mı, bu taraflara bağlı. Koalisyon yeniliklere imza atmalı ve Almanya için bir kazanç olmalı" diye konuştu.

Üç parti, koalisyon görüşmeleri öncesinde yapılan sondaj görüşmelerini geçen Cuma günü sonuçlandırarak ortak sonuç belgesi yayımlamıştı. Aynı gün SPD, Pazar günü de Yeşiller oylama yaparak koalisyon görüşmelerine başlanması için onay vermişti. FDP'den gelen yeşil ışığın ardından koalisyon görüşmelerinin bu hafta içinde başlaması bekleniyor.