Ankara Barosu, İstanbul Şişli'de yapılan bir asayiş operasyonu sonrası gözaltına alınan iki kadının, ele geçirilen para, silah, mermi ve uyuşturucu ile birlikte fotoğraflarının çekilerek basına servis edilmesine ilk tepki Ankara Barosu'ndan geldi.

Evrensel insan hakları kurallarının ihlal edildiğini belirten Ankara Barosu, operasyonu gerçekleştiren ve suçu kanıtlanmamış kadınları operasyonda yakalnan suç unsurlarıyla teşhir eden Şişli İlçe Emniyet Müdürü hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

'ŞİŞLİ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ İNSANI SUÇ EŞYASI GİBİ TEŞHİR EDİYOR'

Ankara Barosu tarafından yapılan suç duyurusunda, "Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün yürüttüğü operasyon kapsamında gözaltına alınan ve 'fuhuş' yaptığı iddia edilen iki kadın şüphelinin, yapılan baskınlar sırasında ele geçirilen para, cep telefonu, tabanca gibi suç unsuru eşyalarla beraber fotoğraflandığı, baskına ilişkin haberin 2 gün önce ulusal basın organlarına servis edildiği anlatıldı.

Suç duyurusunda, teşhir edilen 2 kadın için, “Söz konusu fotoğrafın arkasında Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü yazısıyla beraber, 'konsomatristlik' yaptığı iddia olunan iki kadın adeta suç eşyası gibi teşhir edilmiştir” denildi.

İNSAN HAKKI İHLALİNDEN İDARİ SORUŞTURMA

Dilekçede, işlemi yapan Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memurlarının tespit edilmesi ve idari amir olması sıfatıyla Şişli İlçe Emniyet Müdürü hakkında, ‘kişilik hakları ve masumiyet karinesi yok sayılarak, görevi kötüye kullanma’ suçundan soruşturma başlatılması istenildi. Baro ayrıca, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bir yazı yazarak, sorumlular hakkında idari soruşturma başlatılmasını talep etti. (DHA)