Fotoğraf: Livescience


Antarktika'nın Atka Körfezi'nde yer alan Woods Hole Oşinografi Enstitüsü'ndeki (WHOI) araştırmacılar tarafından geliştiren ‘ECHO’ adlı sarı robot, 20 bin imparator penguenden (Aptenodytes forsteri) oluşan bir koloniyle hareket ediyor.ECHO, ortalama bir yetişkin penguenden biraz daha kısa. Araştırmacılar, imparator penguenleri takip ediyor ve onları Antarktika'daki genel ekosistem sağlığının göstergeleri olarak kabul ediyor.

PENGUENLERİN İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE NE KADAR UYUM SAĞLADIĞINI GÖZLEMLEYEBİLİYOR

Independent Türkçe' de yer alan habere göre WHOI temsilcileri, proje sayesinde penguenlerin iklim değişikliğine ne kadar uyum sağladığını gözlemleyebiliyor. Ayrıca iklim krizinin penguenlerin yediği balıkların bolluğu ve dağılımı üzerindeki etkisini belgeliyor.

İMPARATOR PENGUEN NÜFUSUNUN YÜZDE 98'İNİN 2100’E KADAR YOK OLABİLİR

Geçen yıl yapılan bir araştırma, sera gazı emisyonları mevcut oranlarında artmaya devam ederse ve Antarktika deniz buzunun erimesine yol açarsa, imparator penguen nüfusunun yüzde 98'inin 2100’e kadar yok olabileceğini ortaya koymuştu. WHOI araştırmacısı Daniel Zitterbart "Güney Okyanusu'ndaki biyoçeşitlilik, dünyanın daha ılıman bölgelerine kıyasla o kadar az ki orada herhangi bir türü kaybetmek yıkıcı olur" diye konuştu.

PENGUEN ARAŞTIRMALARINDA İNSAN VARLIĞINI ORTADAN KALDIRMA AMACI

Hem otonom hareket edebilen hem de uzaktan kumandayla kontrol edilebilen 4 tekerlekli robot, GPS ve lazer darbeleri aracılığıyla bir nesnenin uzaklığını algılamaya yarayan LIDAR sistemiyle donatıldı.

Araştırmacılar binlerce kuşu saymanın ve kataloglamanın çok zaman aldığını ve hayvanları strese sokabildiğini belirtiyor. Minik robot bu nedenle penguen araştırmalarında insan varlığını ortadan kaldırma amacıyla tasarlandı.

PENGUENLERİN SENSÖRLERİNDEN OTOMATİK OLARAK VERİ ALIYOR

WHOI uzmanları 2017’den beri imparator penguenlere etiketler takıyor. Bu etiketler sayesinde penguenlerin durumu gözlemlenebiliyor. Ancak penguenlerin taktığı küçük sensörlerin kendi güç kaynakları yok. Bu nedenle sadece bir veya iki metre uzaklıktan okunabiliyorlar. ECHO burada devreye giriyor. Robot, kablosuz alıcılarla adeta bir istasyon gibi davranıyor ve penguenlerin sensörlerinden otomatik olarak veri alıyor.

Öte yandan, bilim insanlarının öğrendiği en önemli şeylerden biri, penguenlerin ECHO'dan veya onun çıkardığı küçük seslerden korkmadığı.  Zira ECHO ortalama bir insanın yürüyüşünden daha yavaş hareket ediyor.