Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da (eski adıyla Astana) Suriye konulu 14. Garantörler Toplantısı, Türkiye, Rusya ve İran ile Suriye yönetimi ve askeri muhalefet heyetlerinin ikili ve üçlü görüşmeleriyle devam ediyor.

Rixos President Astana Oteli'nde düzenlenen toplantının ikinci gününde, Türkiye, İran, Rusya heyetleri ile Beşşar Caferi başkanlığındaki Suriye heyeti, askeri muhalefet ve gözlemci ülke heyetleri Ürdün, Irak, Lübnan arasında ikili ve üçlü görüşmeler başladı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal'ın başkanlık ettiği Türkiye heyeti, TSİ 07.00 sularında askeri muhalefet heyetiyle bir araya geldi.

Türkiye heyetinin, Rusya ve İran heyetleriyle üçlü görüşme yapması, daha sonra garantör ülkelerin heyetlerinin Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da Suriye konulu 14. Garantörler Toplantısı, Türkiye, Rusya ve İran ile Beşar Esad yönetimi ve askeri muhalefet heyetlerinin ikili ve üçlü görüşmeleriyle devam ediyor. Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen ile dörtlü formatta bir araya gelmesi planlanıyor. 

Rusya heyetine Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev, İran heyetine de Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Asgar Hacı başkanlık yapıyor. 

Rusya ve İran heyetlerinin de Şam ve BM heyetleriyle ikili görüşmeler gerçekleştirmesi bekleniyor. 

SONUÇ BİLDİRİSİ AÇIKLANACAK

Görüşmelere, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Kızılhaç temsilcilerinin yanı sıra Ürdün, Irak ve Lübnan heyetleri gözlemci olarak katılıyor.

Sonuç bildirisinin okunacağı ana oturumun TSİ 11.00'de yapılması bekleniyor.

Toplantının gündemini, esirlerin serbest bırakılması ve kayıpların aranması dahil güven arttırıcı önlemler, uluslararası konferans yapmak için gerekli girişimlerin tartışılması dahil olmak üzere mültecilerin evlerine dönmesi bağlamında Suriye'ye kapsamlı insani yardımın yoğunlaştırılması, Anayasa Komitesi'nin çalışmalarına başlaması ışığında siyasi sürecin ilerletilmesi konuları oluşturuyor.

Türkiye, Rusya ve İran arasındaki Astana formatlı görüşmeler, 2017'nin ocak ayından bu yana yapılıyor.

(HABER MERKEZİ)