Batman Milletvekilleri: Belediye gasp edildiArtı Gerçek

HDP Batman Milletvekilleri, yazılı açıklama ile belediyenin gasp edildiğini belirterek, yurttaşları her akşam saat 20.00'de demokratik tepkilerini dile getirme çağrısında bulundu.


HDP Batman Milletvekilleri Feleknas Uca, Ayşe Acar Başaran, Dr. Necdet İpekyüz ve Mehmet Rüştü Tiryaki Batman Belediyesi'ne kayyım atanmasına ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı.

Koronavirüs salgınının 150'yi aşkın ülkede görüldüğü günlerde en gelişmiş ülkelerin dahi krizle baş etmekte güçlükler çektiğine dikkat çekilen açıklamada "Olağanüstü koşullarda ve her tür antidemokratik saldırı ve sınırlamalar karşısında kazandığımız belediyelerden üçüne (Diyarbakır, Mardin, Van ) 19 Ağustos 2019 sivil darbesi ile el konuldu, kayyum atandı. Anayasa yok sayıldı, sandık ve seçimlere ağır bir darbe vuruldu. Hukukun üstünlüğü ayaklar altına alınarak, üstünlerin kararı hukuk sayıldı. Hükümet kayyum siyasetini bir siyaset biçimi olarak sürdürüyor" ifadeleri kullanıldı. Açıklamanın devamında ise Belediyenin ağır borç yükü altında halka hizmet etmeye çalışan belediyelere dönül özellikle Batman Belediyesi'nin salgın ile mücadelede seferberlik ilan ettiği günlerde kayyum atanmasının kabul edilemez olduğu belirtildi. Batman Belediyesi koronavirüs ile mücadelede "Görevliler sokak sokak dolaşıp evde kal çağrısı yaptı. 60 yaş üstü vatandaşların ücretsiz toplu taşımadan yararlanması durduruldu. Son olarak halkın temizlik gereksiniminin sekteye uğramaması için su faturalarının tahsilatını durdurdu. Kamu kurum ve kuruluşlarının örnek alması gereken çalışmalara imza atan Batman Belediyesi bunun karşısında ne taltif ne de teşekkür beklemedi, bütün bunları görev bildi. Uzunca bir süredir iyi olan her şeye düşmanlık besleyen AKP hükümeti buna seyirci kalamazdı, kalmadı" ifadeleri kullanıldı.

‘BELEDİYE VALİLİKÇE GASP EDİLDİ’

Kayyım ataması ile birlikte belediye binalarının polis tarafından abluka altına alındığı belirtilen açıklamada, belediyenin valilikçe gasp edildiği vurgulandı. Halk iradesinin gasp edilmesine karşı çıkmaya devam edileceği kaydedilen açıklamada, "Egemenliğin kaynağının saray değil halk olduğunu her gün ve her gün hatırlatacağız. Halk sağlığının büyük bir tehdit altında olduğu günleri bile fırsat bilen siyasi iktidarın belediyelerimizi gasp etmesinin halkın vicdanında çoktan mahkûm edildiğinin bilinmesini isteriz" denildi.

Açıklamada, yurttaşların evlerinde her akşam saat 20.00'da demokratik tepkilerini dile getirmesi çağrısında bulunuldu. (MA)

BAĞLANTILI HABERLER