Biden ülkeyi denetimi altına alan Taliban'a "Amerikalılara herhangi bir saldırıda "çabuk ve güçlü bir tepki" verileceğinin söylendiğini belirtti.

"Geçen hafta çok üzücüydü" diyen ABD Başkanı "Çaresizlikten panikleyen insanların çok üzücü görüntülerini izledik. Tamamen anlaşılır bir şey. Korkmuşlar. Üzgünler. Daha sonra ne olacağını bilmiyorlar" dedi.

ABD Başkanı Kabil Havaalanı'nda hala görev yapan Amerikan askererini övdü ve "Son derece zorlu koşullarda görev yapıyorlar" diye konuştu.

Joe Biden, Amerikalılar’ın ve Afgan müttefiklerinin Afganistan'dan tahliyesinin riskli bir operasyon olduğunu ve nihai sonucu garanti edemeyeceğini söyledi.

Biden, "Bu, tarihin en büyük, en zor hava nakillerinden biri ve bu kadar gücü dünyanın uzak köşelerine bu derece hassasiyetle yansıtabilen dünyadaki tek ülke ABD'dir" dedi.

Biden Temmuz sonundan bu yana 18 bin kişinin tahliye edildiğini, bu tahliyelerin 13 bininin 14 Ağustos sonrası gerçekleştiğini söyledi.

ABD vatandaşlarının Kabil havaalanına ulaşmasının Taleban tarafından engellendiğine dair belirti olmadığını söyleyen Biden, ABD ile çalışan Afgan vatandaşlarına Kabil havaalanına erişim sağlamak için Taleban ile yakın temas halinde olduğunu kaydetti.

Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı ve çevresinde olası bir terör saldırısına karşı tetikte olduklarını söyleyen Biden, güvenli bölgenin havaalanı çevresindeki mevcut alanın dışında genişletilmesinin, istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini belirtti. Joe Biden, tahliye edilecekleri Kabil havaalanına götürmek için ABD birliklerini kullanmayı değerlendireceğini de açıkladı.

Afganistan'da kaç Amerikalı olduğunu teyit etmeye çalıştıklarını söyleyen Biden, ''ABD'ye dönmek isteyen her Amerikalı'yı eve getireceğiz'' dedi.