Bir başkaldırı, manifesto filmi: Onun Adı Petrunya

08.11.2019 12:43    Güncelleme: 15.11.2019 21:44

69. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Ekümenik Jüri Ödülü alan mizahi bir dille bir başkaldırı hikayesi anlatan 'Onun Adı Petrunya' ve 'Pavarotti' haftanın filmleri oluyor.

Sinema salonlarında bu hafta 3'ü yerli 5 film vizyona girdi. 

Ünlü opera sanatçısı Pavarotti'nin hayatını anlatan belgesel ve 'Onun Adı Petrunya' haftanın öne çıkan filmleri oluyor.  

PAVAROTTİ 

Cinderella Man ve A Beautiful Mind gibi biyografik hikayelerde imzası bulunan Oscar ödüllü yönetmen Ron Howard, müzik efsanesi Pavarotti'nin hayatını belgeliyor.
Luciano’nun hayatını Pavarotti olmadan önceki zamanlardan başlayarak anlatan Howard, 1990 İtalya Dünya Kupası sırasında seslendirdiği ve dünya kupası resmi şarkısı haline getirmeyi başardığı ‘Nessun Dorma’ performansına kadar getiriyor. Fotoğraflar, mutlu doğum günleri, sandıktan çıkarılan hikayeler ve dahasını bulabileceğiniz bir belgesel. 


ONUN ADI PETRUNYA

Teona Strugar Mitevska’nın 69. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Ekümenik Jüri Ödülü’yle dönen son filmi Onun Adı Petrunya, bir başkaldırı hikayesi, bir manifesto, başı hüzünle sonu kahkaha ile biten bir fıkra. Filmin baş kahramanı Petrunya ekseninde dönen hikayede yönetmen, Makedonya'da düzenlenen Teofanya Bayramı kutlamaları sırasında, sadece erkeklerin katıldığı bereket ritüeline karşı çıkıp kasabanın bütün erkeklerini kızdıran bir kadının yaşadığı baskıyı, tüm kadınların hissetmesine yardımcı oluyor. Yazılı olmayan kuralların yıkıldığı bir ortamda, "O kuralları kim koydu? Petrunya ne kadar suçlu? Petrunya suçlu mu?" gibi onlarca soru soracağınız filmin başrol oyuncusu Zorica Nusheva filmi.  


YARALI KEKLİK

Taner Tunç'un yönetmen koltuğunda oturduğu Yaralı Keklik filminin oyuncu kadrosunda Alper Pehlivan, İbrahim Kalkan, Dilek Canbay, Emir Öner gibi isimler yer alıyor.
 


RECEP İVEDİK 6

Konya’da kuru fasulye festivaline davet edilen Recep seyahat acentasının hatası sonucu Konya yerine Kenya’ya gider. Togan Gökbakar’ın yine yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Şahan Gökbakar ile birlikte Nurullah Çelebi başrolü paylaşıyor.
 


HAPŞUU

TRT Çocuk'un çizgi karakteri Hapşu ile arkadaşlarının yeni maceraları bu kez beyaz perdede seyirciyle buluşuyor. Kenan Öztürk’ün yönettiği film, arkadaşları Meli, Vızz, Taka Tuka ile birbirinden eğlenceli maceralara atılan Hapşu'nun hikayesini konu ediyor.