Pandemi sürecinin başlamasının ardından Bodrum'da nüfus 2 katına çıktı. Nüfüs artışıyla beraber kira fiyatlarında da artış gözlendi. geçtiğimiz yıllarda bin 500 ile 2 bin lira arasında değişen ev fiyatları, en düşük 5 bin lirayı buldu.

Kiralardak fiyat artışı, ilçede hizmet veren memurları, işçileri ve esnafı etkiledi. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras konu hakkında değerlendirmelerde bulundu. patronlardunyasi.com'da yer alan habere göre, Başkan Aras, ''Bu insanlar oturacak ev bulamazlarsa kirayı ödeyemezlerse o zaman Bodrum’da çalışmak istemeyeceklerdir'' ifadelerini kullandı.

'HAZİNE ARAZİLERİNE LOJMAN YAPILSIN'

"Bodrum’da hizmet veren kamu personellerine lojman yapılsın" diyen Aras “Hazine arazilerinden, Milli Emlak’a ait arazilerden belli bir bölümünün lojman yapılmak üzere kesinlikle kamuya ayrılması lazım” şeklinde konuştu.

Turistlere hizmet eden turizm çalışanlarının şartlarının da iyileştirilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Aras, turizm çalışanları için işletmelere de şöyle seslendi:

''Çalışanların konakladıkları yerlerin verdiği hizmete uygun olması lazımdır. Siz turizm çalışanını, dünyanın her yerinden gelen turistlere hizmet eden arkadaşlarımızı bir konteynerde yatırıyorsanız ve hak etmedikleri bir şekilde konaklatıyorsanız bunda da bir problem var demektir.''

Ev sahiplerinden de bir ricası olduğunu belirten Bodrum Belediye Başkanı Aras, ''Belli kiralarda uzun süredir oturan kiracıları var. Kiracılarını çıkarıp 10 katına 20 katına çıkarıp yeniden kiraya vermeyi düşünmesinler. Bu durumun bir mevzuatı, kuralı ve kaidesi var” dedi.