Boğaziçi Dayanışması, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından üniversiteye kayyım rektör olarak Naci İnci’nin atanmasına ilişkin açıklama yaptı. Dayanışma, İnci’nin de talepler yok sayılarak kayyım rektör olarak atanmasını protesto etmek için üniversite bileşenlerini Rektörlük önüne çağırdı.

Boğaziçi Dayanışması’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Boğaziçi Dayanışması olarak tüm bileşenlere çağrımızdır. Kayyum Melih Bulu yerine 12’inci Cumhurbaşkanı tarafından atanan yeni piyon Naci İnci'ye karşı tüm bileşenlerin ortak mücadelesini örmek için saat 13.00da Rektörlük önüne bekliyoruz!” denildi.

Erdoğan tarafından 2 Ocak 2021’de Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım rektör olarak AKP’li Melih Bulu’nun atanmasının ardından öğrenci ve akademisyenler eylem yapmış, kayyım olarak atanmasından sonra başlayan protestolara, ‘Eylemler 6 ayda biter’ diye cevap veren Bulu, göreve getirilişinin altıncı ayı sonrası yine Cumhurbaşkanlığı kararıyla görevinden alınmıştı.

ERDOĞAN’IN ATADIĞI KAYYIM REKTÖRE SEÇİMLERDE YÜZDE 95 KARŞI OY ÇIKMIŞTI

Bulu’nun görevden alınmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi'nde görevli akademisyenler destekledikleri rektör adaylarını seçimle belirlemişti.

Akademisyenler arasında yapılan oylamaya akademisyenlerin yüzde 82’si katılmış, yapılan oylamada 17 rektör adayına destek çıkmıştı. Oylamadan görevden alınan Melih Bulu’nun yardımcıları Prof. Dr. Naci İnci'ye yüzde 95, Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu'na ise yüzde 93 karşı oy çıkmıştı.


Akademisyenlerin bütün çağrılarına ve protestolarına karşı 20 Ağustos 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni bir kararla Boğaziçi Üniversitesi'ne Bulu’nun yardımcısı ve vekili Naci İnci'yi rektör olarak atamıştı. (MA)