ARTI GERÇEK- İzmir'deki evinden polis baskınıyla gözaltına alınan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Sinema ve Televizyon Bölümü öğrencisi Beyza Buldağ, 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme' suçlamasıyla tutuklandı.

MSGSÜ Sinema ve Televizyon Bölümü öğrencisi Beyza Buldağ, 'Boğaziçi Dayanışması' hesabını yönetmek ve '12. Cumhurbaşkanı'na açık mektup' gerekçesiyle Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla İzmir'deki evinden gözaltına alındı. Buldağ, Buca Karakolu'ndan tutulduktan sonra Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne getirildi.

12. CUMHURBAŞKANINA AÇIK MEKTUP SUÇ SAYILDI

Buldağ'ın avukatı Özgür Urfa, müvekkilinin Boğaziçi Dayanışması hesabını yönetmek ve '12. Cumhurbaşkanı'na açık mektup' bildirisi gerekçe gösterilerek Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla gözaltına alındığını belirtti.

Urfa, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Boğaziçi Dayanışması hesabını yönettiği iddiasıyla, 12. CB'ye mektup sebebiyle CB'na hakaret, diğer paylaşımlar sebebiyle halkı kin, nefret, düşmanlığa tahrik etme ve suç işlemeye tahrik. Tek delil ise telefon numarasının son iki hanesinin 12 ile bitmesi" diye yazdı.

Savcılık ifadesinin ardından bir açıklama daha yapan Urfa, Buldağ'ın 'halkı kin ve düşmanlığı alanen tahrik etme' suçlamasıyla tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildiğini duyurdu.

MAHKEME, TUTUKLAMA KARARI VERDİ

Buldağ, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Kararın ardından açıklama yapan avukatlar, "Savcılık tutuklanan öğrenciler için özgürlük istemeyi suç olarak nitelendirdi. Anıl ve Şilan'a özgürlük istemek suçsa bu suçu işliyoruz" dedi.

Buldağ'ın avukatlarından Yelda Koçak, "Tutuklama kararının hukuken bir karşılığı olmadığını biliyoruz. Bu bir hukuki uygulama değil bu bir intikam kararıdır. Bu tutuklamaların, kayyım rektöre karşı yükselen haklı tepkiyi bastırmak için bir gözdağı olduğunu hepimiz biliyoruz" diye konuştu.

'BEYZAYI SERBEST BIRAKIN' ETİKETİ SOSYAL MEDYADA ÜST SIRALARA YERLEŞTİ

Buldağ'ın gözaltına alınmasının ardından sosyal medyada #BeyzayıSerbestBırakın etiketi kısa sürede Türkiye gündemine yerleşti. Avukatları, dayanışma için tüm avukatları adliyeye çağırdı.

SABAH SAATLERİNDE AVUKATLARINA BİLGİ VERİLMEDİ

Buldağ'ın gözaltına alındığı ilk saatlerde avukatları ve ailesine bilgi verilmemişti. Öğrenci Sendikası ve Boğaziçi Dayanışması Twitter hesaplarından yapılan paylaşımda, “Bir arkadaşımız bu sabah Boğaziçi protestoları ile ilgili WhatsApp grubu kurduğu gerekçesiyle evinden gözaltına alındı. Nereye götürüldüğü bilgisine ulaşamıyoruz. Öğrencilere karşı düşman hukuku işletiyorsunuz, bu uygulamalarınıza derhâl son verin" denilmişti.

Adalet İçin Hukukçular Platformu ise daha sonra yaptığı açıklamada,“Beyza Buldağ'ın Buca' da karakolda tutulduğu ve İstanbul'a getirileceği bilgisine ulaşıldı” demişti.

BOĞAZİÇİ ÖĞRENCİLERİNDEN ERDOĞAN'A 12. CUMHURBAŞKANINA AÇIK MEKTUP

Boğaziçi Üniversitesi AKP'li Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasının ardından başlayan eylemler nedeniyle kendilerini hede gösteren AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hitaben açık bir mektup yayınlamış, Erdoğan'a "Siz padişah değilsiniz, biz de tebaanız değiliz" demişti. 

    

Öte yandan eylemler gerekçesiyle şu ana kadar 8 kişi tutuklandı. Eylemler, polis şiddeti, gözaltı ve tutuklamalara rağmen devam ediyor.