ARTI GERÇEK- İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, artan döviz kurlarına karşı, "Bu iktidara, bu düzene mecbur değiliz" çağrısıyla Kadıköy'de bulunan Boğa Heykeli'nde basın açıklaması düzenlemek istedi. Açıklama öncesinde Kadıköy'ün pek çok noktası ablukaya alındı. Yurttaşların yürümesine izin vermeyen polis eyleme müdehalede bulundu. Çok yurttaş darp edilerek gözaltına alındı. 

 

Kadıköy Bahariye Caddesi'nde araç geçişine izin vermeyen HDP İstanbul milletvekili Musa Piroğlu, suç işliyorsunuz diyen kolluk kuvvetine, "Sende suç işliyorsun. Bu terörü durdur. Bu terör. Devlet Terörü. Durdur şu terörü, yolu açacağım" dedi.

HDP İstanbul milletvekili Musa Piroğlu alanda polis ablukasına alındı. Abluka altına alınana Piroğlu, "Ülkeyi batıranları koruyorlar. Ülkeyi batıranların korkusu burada. Bu korkuya boyun eğmeyin" ifadelerini kullandı.

Bahariye Caddesi'ne bağlanan tüm sokakları da abluka altına alan kolluk kuvvvetleri, yurttaşları ve gazetecileri alandan uzaklaştırdı. 

Ara sokaklarda ise protestolar devam ediyor. Yurttaşlar tarafından, “ AKP defol bu memleket bizim”, “AKP Mezara, halk iktidara”, “Hırsız, katil AKP”, “Zam, zulüm, işkence işte AKP” sloganları atılıyor.