Türkiye’nin önemli sanayi şehirlerinden biri olan Bursa’daki, hava kirliliği riskli seviyelere ulaştı. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) normal kabul ettiği Hava Kalitesi İndeksi, 0-50 aralığında iken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sitesindeki verilere göre, Bursa’da hava kirliliği değerleri 150'yi aşarak WHO’nun belirlediğinin 3 kat üzerine çıktı. 

Sağlık uzmanları, yoğun şehirleşmenin olduğu bölgelerde toksik gazların yoğunlaşması nedeniyle hava kirliliği başta KOAH olmak üzere akciğer kanseri gibi hastalıklara davetiye çıkarıyor.

HAVA KİRLİLİĞİ BURSA'DA KOAH VE AKCİĞER KANSERİ RİSKİNİN ARTTIRDI

Yüksek basıncın da etkisiyle kentin üzerne çöken kirli hava, fabrika bacalarının hava kalitesi düşürdüğü bölgelere akciğer kanseri riskini arttığı uyarısında bulunan İç Hastalıklar Uzmanı Dr. Ergün Öztaş, ‘’Bilindiği üzere çevre kirliliği giderek artmakta. Atık karbon ürünlerinin doğada birikmesi sonucu etkilenmemek mümkün değil. Sanayileşmeyle birlikte toksik gazların giderek yoğunlaşması insanların hayatını tehlikeye atmakta. Özellikle yoğun şehirleşmenin olduğu bölgelerde Kronik Obsüritif Akciğer (KOAH) hastalıkları ve akciğer kanseri riski artıyor. Bununla beraber astım, KOAH gibi alerjik bünyeli kişilerde olan solunum sıkıntısı sendromları ortaya çıkmaktadır" dedi.

NORMAL DEĞERİN 3 KAT ÜSTÜNDE

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) normal kabul ettiği Hava Kalitesi İndeksi (HKİ) değeri 0-50 aralığında iken, Bursa’daki değerlerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ‘Hava Kalitesi İzleme Ağı’nın verilerine göre normal değerlerin 3 katının üzerinde riskli (sağlıksız) kategoride olduğu bildirildi. 5 Aralık saat 15.00'de bakanlığın resmi sitesinden alınan verilere göre HKİ değeri Kestel’de 176.3, Yıldırım’da 157.5, Demirtaş’ta 152.1 olarak ölçüldü.

'ARTIK BURSA'DA MASKESİZ GEZEMEZ DURUMA GELDİK'

Şehrin birçok noktasında görüş mesafesini de ciddi oranda düşüren kirli hava nedeniyle maskesiz sokağa çıkamadığını söyleyen Timural Çilingir adlı yurttaş yetkililere, "Bursa’da hava kirliliği fabrika ve egzoz dumanlarının yoğun olması nedeniyle çekilmez bir duruma geldi. Sabahları dışarıya çıktığımızda genizimiz yanıyor. Buna kesinlikle bir çözüm bulunması lazım. Artık şehirde maskesiz gezemez duruma geldik. Şehrimizi yaşanabilir şehirler sıralamasında üst sıralarda gösteriyorlar ama maalesef öyle değil. Bu duruma yetkililerin bir çare bulması gerekiyor" diye seslendi. (DHA)