Antep’teki çadır kentte çalışmak için zorla AKP’ye üye yapılan, daha sonra çadır kenttin kapatılmasıyla işsiz kalan 516 işçi bu kez de TBMM’den kovuldu.

Antep’in İslahiye ilçesinde 2014 yılında açılan 2 No’lu geçici barınma merkezinde çalışan 654 kişi zorla AKP’ye üye yapılmalarıyla gündeme gelmişti. Mahmut Lıcalı'nın Cumhuriyet'te yer alan haberine göre, Suriyeli sığınmacıların yaşadığı çadır kentin Temmuz 2017’de Başbakanlık kararıyla kapatılmasının ardından çalışanlara yargıya başvurmamaları durumunda işe iade edilecekleri sözü verilmişti. Ancak çadır kentin kapatılmasının üzerinden yaklaşık 2.5 yıl geçmesine karşın bugüne kadar bu konuda hiçbir adım atılmadı. İşçilere bugüne kadar ne kıdem ne de ihbar tazminatı ödendi. 

Çözüm için AKP ile görüşmek üzere geldikleri TBMM’de CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, işçilerin sorunlarını dinledi. Özel, “Her seçim öncesi söz veriliyor, oy isteniyor, ancak verilen sözler tutulmuyor. Çadır kentte çalışabilmek için AKP’ye üye yapılan bu 654 kişiden 516’sına tüm kapılar kapanıyor” değerlendirmesinde bulundu.