KÜLTÜR SANAT- 17-28 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali'nin programı Festival Genel Direktörü Thierry Fremax ve Festival Başkanı Pierre Lescure tarafından Paris’te düzenlediği basın toplantısında açıklandı. Festival'in açılış filmi ise, Arnaud Desplechin’ın ‘Les Fantomes D’Ismael’ olacak.

Bu yıl Todd Haynes, Yorgos Lanthimos, Michael Haneke, Noah Baumbach, Andrey Zvyagintsev’in filmlerinin de aralarında bulunduğu 18 film ana kategoride Altın Palmiye için yarışacak. Ana kategoride yarışacak filmler arasında Alman asıllı oyuncu Diane Kruger'in yer aldığı Fatih Akın’ın ‘In The Fade’ adlı filmi de yer alıyor.

JÜRİ BAŞKANI ALMADOVAR
Festivalin jüri başkanlığını ise ünlü İspanyol yönetmen Pedro Almadovar yapacak. Netflix filmlerinin festivalde yer almayacağına dair haberler yayınlansa da Bong Joon-Ho’nun ‘Okja’ ve Noah Baumbach’ın ‘The Meyerowitz Stories’ filmleri dünya prömiyerlerini festival kapsamında gerçekleştirecek.

Festivalin öne çıkan diğer filmlerin arasında ise, Michael Haneke’nin ‘Happy End’, Sofia Coppola’nın ‘The Beguiled’, Yorgos Lanthimos’un ‘The Killing Of A Sacred Deer’ ve Fatih Akın’ın ‘In The Fade’yer alıyor.

Festivalde filmlerin yanı sıra, David Lynch’in ‘Twin Peaks’ dizisinden iki bölüm, Jane Campion’un ‘Top Of The Lake: China Girl’ dizisi de festivalin Özel Gösterimler bölümü kapsamında gösterilecek.

70. Cannes Film Festivali 17-28 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek.

ANA KATEGORİ

    Loveless (Andrey Zvyagintsev)
    Good Time (Benny & Josh Safdie)
    You Were Never Really Here (Lynne Ramsay)
    L’amant Double (Francois Ozon)
    Jupiter’s Moon (Kornel Mundruczo)
    A Gentle Creature (Sergei Loznitsa)
    The Killing Of A Sacred Deer (Yorgos Lanthimos)
    Radiance (Naomi Kawase)
    The Day After (Hong Sang-Soo)
    Le Redoubtable (Michel Hazavanicius)
    Wonderstruck (Todd Haynes)
    Happy End (Michael Haneke)
    Rodin (Jacques Doillon)
    The Beguiled (Sofia Coppola)
    120 Battements Par Minute (Robin Campillo)
    Okja (Bong Joon-Ho)
    The Meyerowitz Stories (Noah Baumbach)
    In The Fade (Fatih Akin)

BELİRLİ BİR BAKIŞ

    Barbara (Mathieu Amalric) (Açılış Filmi)
    The Desert Bride (Cecilia Atan & Valeria Pivato)
    Closeness (Kantemir Balagov)
    Beauty & The Dogs (Kaouther Ben Hania)
    L’atelier (Laurent Cantet)
    Lucky (Sergio Castellitto)
    April’s Daughter (Michel Franco)
    Western (Valeska Grisebach)
    Directions (Stephen Komandarev)
    Out (Gyorgy Kristof)
    Before We Vanish (Kiyoshi Kurosawa)
    The Nature Of Time (Karim Moussaoui)
    Dregs (Mohammad Rasoulof)
    Young Woman (Léonor Serraille)
    Wind River (Taylor Sheridan)
    After The War (Annarita Zambrano)

YARIŞMA DIŞI

    Les Fantomes D’Ismael – Arnaud Desplechin (Opening Film)
    Blade Of The Immortal (Takashi Miike)
    How To Talk To Girls At Parties (John Cameron Mitchell)
    Visages, Villages (Agnes Varda & JR)

GECE YARISI GÖSTERİMLERİ

    The Villainess (Jung Byung-Gil)
    The Merciless (Byun Sung-Hyun)
    Prayer Before Dawn (Jean-Stephane Sauvaire)

ÖZEL ETKİNLİKLER

    An Inconvenient Sequel (Davis Guggenheim)
    12 Days (Raymond Depardon)
    They (Anahita Ghazvinizadeh)
    Clair’s Camera (Hong Sang-Soo)
    Promised Land (Eugene Jarecki)
    Napalm (Claude Lanzmann)
    Demons In Paradise (Jude Ratman)
    Sea Sorrow (Vanessa Redgrave)

ÖZEL GÖSTERİMLER

    Carne Y Arena (Alejandro Gonzalez Inarritu)
    Top Of The Lake: China Girl (Jane Campion)
    24 Frames (Abbas Kiarostami)
    Come Swim (Kristen Stewart) (Kısa)
    Twin Peaks (David Lynch) (2 bölüm)