Pandemi döneminde giderek derinleşen ekonomik kriz ve iktidarın herhangi bir destek paketi açıklamadan ilan ettiği Covid-19 tedbirleri nedeniyle esnaf zor günler geçiriyor. Manisa'da çay ocağı işlettiği öğrenilen Ufuk Üçkan isimli bir yurttaş, çay kazanını dün dükkanının önüne attığı görüntüleri TikTok hesabından paylaştı.

Üçkan, devletten hiçbir destek alamadığını söyleyip, çay kazanını sokağa fırlatarak isyanını dile getirmesininin ardından yaşadığı maddi sorunları anlattı. 

"Artık dayanamayacak duruma geldim. İnanın cebimde 1 lira yok. Geçen iki tane torunum harçlık istedi veremedim. Çünkü yok" diyen 52 yaşındaki Ufuk Üçkan, kahvehane dışında başka bir gelirinin olmadığını söyledi. 

"Bana 1 yılda 3 bin lira yardım oldu" diyen Üçkan, "3 bin liradan ne olur" dedi.     

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Yaşanan pandemi sürecinde zor günler yaşadığını belirterek işletmecisi olduğu kahvehanenin çay kazanını sokağa fırlatıp tepki gösteren ve bu görüntüleri sosyal medya üzerinden paylaşan esnaf Ufuk Üçkan hakkında Manisa Valiliği yazılı bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, "Bazı basın-yayın organlarında 'Esnaf, Çay Kazanını Fırlatarak İsyan Etti’ başlıklı haberler yer almıştır.

Tüm dünya olduğu gibi ülkemizde de Covid-19 salgınıyla mücadele edilmekte, virüsün yayılım hızını engelleyerek vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun değerlendirmeleri sonucu çeşitli tedbir ve kısıtlamalar uygulanmaktadır.

Salgınla mücadele sürecinde, vefat ve vaka sayılarını düşürebilmek için bazı esnaflarımızın iş yerlerinin faaliyetlerine geçici olarak ara verilmiş, bazılarının ise faaliyetlerine belirli kısıtlamalar çerçevesinde devam etmesine izin verilmiştir.

Haberlere konu olan ilimiz Saruhanlı ilçesinde faaliyet gösteren kıraathane esnafımız Ufuk Üçkan’a bu süreçte Saruhanlı Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 19.04.2020 tarihinde 1.000 TL, 15.12.2020 tarihinde 600 TL olmak üzere toplamda 1.600 TL, Saruhanlı Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından ‘Gelir Kaybı Desteği’ adı altında 3 ay boyunca 1.000’ er TL olmak üzere toplam 3 bin TL ve Saruhanlı Belediye Başkanlığınca 500 TL nakdi yardım yapılmıştır.

İçinde bulunduğumuz Covid-19 salgınıyla mücadelede ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız ile faaliyetlerine ara veren ve gelir kaybı yaşayan esnafımıza devletimiz çeşitli desteklerde bulunmaktadır.

Hep birlikte tedbir ve kısıtlamalara uyarak salgınla mücadelede başarılı olacağımıza ve tüm kısıtlamaların en kısa sürede kaldırılacağına inanıyoruz" ifadelerine yer verildi.

13 aydır süren salgınla birlikte Üçkan'a toplamda, 5100 TL nakdi yardım yapıldığı açıklanmış oldu. Bu rakam, aylık 392 TL'ye denk geliyor.