Kongre sürecinde CHP'li gençlere yaş engeliArtı Gerçek

CHP Gençlik Kolları İl Başkanlığı seçiminde son anda 89’lular seçim dışı bırakıldı.


İsa Uğur ERDOĞAN


ARTI GERÇEK- Cumhuriyet Halk Partisi’nde 65 yıllık tüzük maddesi genelge ile devre dışı bırakıldı. Genelgeyle 30 yaşındakiler gençlik kollarında ne aday olabilecek, ne de oy verebilecek.

CHP’de Nisan ayında yapılması öngörülen 37. Olağan Kurultay sürecine girilirken, ilçe kongreleri neredeyse bitti; partililer il kongrelerine hazırlanıyor. Ancak CHP tüzüğünün Gençlik Kolları ile ilgili maddesi kongeden üç ay önce genelge ile değiştirildi. 

Söz konusu CHP tüzüğünün 27. Maddesi; “Genel Merkez, il, ilçe örgütlerinde “Kadın Kolları” ve “Gençlik Kolları” kurulur. Gençlik kollarına üye olmanın üst sınırı, otuz yaştır (otuz dahil)” ibaresi geçiyordu. 

Ancak 65 yıllık tüzük maddesi genelge ile yok sayıldı. İllere gönderilen genelgede, “21 Aralık 2019 tarihinde yapılan bir kongre günü itibariyle 21 Aralık 1989 tarihinde ve bundan önce doğanlar gençlik kotasına dahil değil, sonra doğanlar dahildir.

12 Ocak 2020 tarihinde yapılan bir kongre günü itibariyle 12 Ocak 1990 tarihinde ve bundan önce doğanlar gençlik kotasına dahil değil, sonra doğanlar dahildir” denildi. 

'OĞUZ KAAN SALICI GERİ ADIM ATMADI'

Genelgeye ilişkin CHP'nin örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ile konuşulmasına rağmen geri adım atılmadığı öğrenildi.

Yapılan müdahale ile birlikte 15 bin 358 genç CHP’linin oy kullanması ve seçilmesi yaş genelgesine takıldı. İstanbul’da ise 5 bin 649 genç oy kullanamayacak. 

'DOĞAN ÇOCUK BİR YAŞINDA MI OLUYOR?'

CHP Gençlik Kolları’nda çalışma yürüten bir partili ise durumu, “Bugüne kadar 1989’lular, tüzükte 30 yaş dahil seçme ve seçilme hakkını kullanmasına rağmen bu dönem ilginç bir şekilde hazirun dışı bırakıldı” şeklinde özetledi.

Söz konusu genelgenin içeriğine ilişkin ise, “İlk başta bir genelge gönderildi. Gençlik kotalarından 30 yaşına giren kişinin, sanki 31 yaşına giriyormuş gibi kabul edilip, ana kademe kotalarından faydalanamaz denildi. 65 yıldır, CHP Gençlik kolları tarihinde bugüne kadar 30 yaş dahilinde olan kişilerin seçme ve seçilme hakkı olmuştu. Bu dönem seçme ve seçilme hakkı engellenmiş oldu. Buradaki sıkıntı şu; doğan çocuk bir yaşında mı oluyor?” değerlendirmesini yaptı.