Suç örgütü lideri Sedat Peker'in, Demirören Medya'nın Ziraat Bankası'ndan aldığı 750 milyon dolarlık krediyi ödemediğine ilişkin iddiaları üzerine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adapazarı İlçe Başkanı Füsun Çetin ve beraberindeki partililer, Ziraat Bankası'nın Adapazarı şubesinin önünde eylem yaptı.

Halk54'ün haberine göre, CHP üyeleri, 'Mafya-siyaset-devlet ortaklığına son', 'Savcılar göreve, 'Meclis araştırma komisyonu kurulsun', ''Yağmaya talana yandaş düzene son" yazılı pankart açtılar. 

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Adapazarı İlçe Başkanı Füsun Çetin, şu ifadeleri kullandı:

"Suç örgütü lideri tarafından ortaya atılan iddialar bu düzenin nasıl kurulduğunu gözler önüne serdi. Meğer vatandaştan, KYK borçlusu gençlerden alacağını söke söke alan devlet kimlere göz yummuş artık ortaya çıktı. Ziraat Bankası kimlere peşkeş çekilmiş ortaya çıktı. Şu anda sosyal devlet kavramı tersinden işliyor. Fakirden alınıyor zengine veriliyor. İşçiden alınıyor patrona veriliyor.

'KREDİNİN AKIBETİ AÇIKLANMALI'

Ziraat Bankası’nın bu krediyi nasıl ve kimlerin talebiyle verdiği zaten herkesin malumu, ancak geri dahi ödenmediği iddiası ticari sır bahanesinin ardına sığınılarak geçiştirilemez. Bu banka iktidarın değil, 84 milyonun bankasıdır. Kredinin akıbetinin bir an önce açıklanması gerekiyor. Türkiye’de derin bir ekonomik ve psikolojik buhranın içinden geçiyoruz. Her ay yüzün üzerinde insanımız intihar ederek yaşamına son veriyor. Bunların çoğu da ekonomik sebeplerle gerçekleşiyor. Bu yıla girerken bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşen vatandaşlarımızın sayısı yaklaşık 3 buçuk milyondu. Bu sayı son altı ayda daha da arttı. Durum böyleyken, iktidar yandaşı patronlara, banka kredileri konusunda iltimas geçildiği iddiaları, hiç öyle ticari sır bahanesine sarılmadan, acilen cevaplanması gereken bir konudur.

'VATANDAŞ BORÇTAN İNTİHAR EDİYOR'

AKP iktidarının batırdığı ekonomi nedeniyle borçlarını ödeyemeyen yüzlerce insanımız intihar ediyor. Vatandaşın birkaç bin liralık borcunu dahi yapılandırmayan bankalar, Saray’da organize edilen medyayı ele geçirme operasyonu çerçevesinde yandaşlara verilen kredilerin peşine düşmüyor. Adaletsizlik öyle bir noktaya geldi ki, vatandaşın sabır taşı çatladı.

İlk seçimde bu düzen kesinlikle değişecek CHP iktidarın da kimsenin hakkı kimsede kalmayacak bunun sözünü veriyoruz."