CHP'li Ahmet Kaya: Hani Allahın verdiği çaya kota olmazdı?Artı Gerçek

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, corona sonrası Meclis'in ilk Genel Kurul'unda çay üreticilerinin sorunlarını ve taleplerini dile getirdi.


CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada; çayda uygulanan kotanın kaldırılmasını ve açıklanan taban fiyatının altında çay alımına izin verilmemesini istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çay üreticilerine verdiği kota sözünün hala yerine getirilmediğini anımsatan Kaya, "Bundan on sekiz yıl önce Sayın Erdoğan Rize'de 'Allah'ın verdiği çaya kota mı olur? Biz iktidar olduğumuzda kotayı kaldıracağız' demişti. Kota kalktı mı? Hayır, kalkmadı ve kota nedeniyle çay üreticisinin emeği sömürülmeye devam ediyor" dedi.

'ÇAY ÜRETİCİSİNİN EMEĞİ SÖMÜRÜLMEYEDEVAM EDİYOR'

Coronavirus salgını sonrası Meclis'in ilk Genel Kurulunda çay üreticilerinin sorunlarını ve taleplerini dile getiren CHP Trabzon Milletvekili ve Meclis Komisyonu üyesi Ahmet Kaya, şunları söyledi:

"Bu yıl yaş çay taban fiyatı 3 lira 40 kuruş olarak açıklandı. Taban fiyat, bir ürüne devletin koyduğu fiyatın en alt sınırıdır. Bu şu demektir: Yaş çay en az 3 lira 40 kuruştan alınacak, bunun altında bir fiyattan alınmayacak demektir, ama durum öyle değil. Bugün özel sektör 2,50 liradan çay alıyor. Çay üreticileri kota ve kontenjan uygulaması nedeniyle ÇAYKUR'un almadığı çayını düşük fiyattan özel sektöre satmak zorunda kalıyor, mecburen satıyor çünkü satmazsa bozulacağını biliyor. Bundan on sekiz yıl önce Sayın Erdoğan Rize'de 'Allah'ın verdiği çaya kota mı olur? Biz iktidar olduğumuzda kotayı kaldıracağız' demişti. Kota kalktı mı? Hayır, kalkmadı ve kota nedeniyle çay üreticisinin emeği sömürülmeye devam ediyor. Çay üreticileri artık bu sözün tutulmasını, kotanın kaldırılmasını ve taban fiyatın altında çay alımına izin verilmemesini talep ediyor." (HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER