Eskişehir'de bir maden firmasının sahte beyanla yaklaşık 400 bin ağaç keseceğini söyleyen CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Orman Genel Müdürlüğü’ne seslendi.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, son dönemde artan orman yangınları ve ağaç kesimlerine dikkat çekti.  Eskişehir'in Mihalıççık, Beylikova ve Sivrihisar ilçe sınırlarını işgal eden bir sahada Krom Manyezit, Demir ve Nikel madenleri üzerine faaliyet gösteren projenin kapasite artışına gitmek için hazırladığı ÇED raporunda hileli bilgiler olduğunu açıklayan Öztunç şu bilgileri verdi:

ÇED RAPORUYLA ÖRTÜŞMÜYOR

"Projeye ait ÇED raporu hakkında hazırlanan bilirkişi raporunda, ÇED raporunda verilen harita ile orman izni için hazırlanan haritanın örtüşmediği tespit edilmiştir.  Kadastro yapılmamış ama fiili durumda orman olan alanlar hesaba katılmayarak, izin verilen orman alanı mevcut duruma göre daha az gösterilmiştir. ÇED raporunda 173 bin 283 adet ağaç kesileceği söylenmiştir. Bilirkişi raporunda, kesilmesi muhtemel ağaç sayısı 391 bin 583 olarak hesaplanmıştır."

'İHBAR EDİYORUZ, GEREĞİNİ YAPIN'

Öztunç, "ÇED raporundaki hile sadece ormanlık alanlarla ilgili değil. ÇED alanı içerisindeki 4,1 hektar büyüklüğünde mera alanı olmasına rağmen, ÇED raporunda mera alanı bulunmadığı iddia ediliyor" dedi.

Eskişehir'in Mihalıççık, Beylikova ve Sivrihisar ilçe sınırlarını işgal eden bir sahada Krom Manyezit, Demir ve Nikel madenleri üzerine faaliyet gösteren projenin kapasite artışına gitmesi nedeniyle, 400 bin civarında ağacın kesilecek olmasına tepki gösteren Öztunç, "Sessiz, sakin 300 bin ağacı katledecekler, farkında mısınız? Firma, orman izni aldıktan sonra proje sahasını değiştirmiştir. Sahtecilik suçu işlenmiştir. Çevre mevzuatı gereğince belgede sahtecilikten yargılama yapılması, ÇED sürecini durdurulması gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, Orman Genel Müdürlüğü'ne ve Cumhuriyet Savcılıklarına ihbarda bulunuyorum. Lütfen gereğini yapın" dedi.