CHP’li Ceyhan Belediye Başkanı'nın mazbatası iptal edildiArtı Gerçek

CHP’li Ceyhan Belediyesi Başkanı Kadir Aydar’ın mazbatası aldığı mahkumiyet gerekçe gösterilerek iptal edildi.


Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Ceyhan Belediyesi Başkanı olan Kadir Aydar'ın mazbatası, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından aldığı mahkumiyetler gerekçe gösterilerek, iptal edildi. AKP, Aydar'ın mazbatasının iptali için YSK seçim kuruluna başvurmuştu. 
 
Başvuru sonrası ise Aydar, YSK'ye savunma verilmişti. Verilen savunma sonrası YSK bugün kararını açıklayarak, Aydar'ın mazbatasını iptal etti.
 
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, YSK’nin kararına sosyal medyadan tepki gösterdi. Bulut şunları ifade etti: "Ceyhan Belediye Başkanımız Kadir Aydar, YSK'nın aldığı siyasi kararla haksız, hukuksuz, bir şekilde görevinden alınmıştır. Seçilmiş başkanımıza ve Ceyhan'ın iradesine, demokrasimize darbe vuran #YSK'nın aldığı bu karar adeta yargının bağımsız olmadığının itirafıdır."
 
BELEDİYEDEN TEPKİ
 
Ceyhan Belediye Başkanlığı, YSK’nin kararı ardından yazılı açıklama yaptı. Aydar’ın 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde halkın iradesi ve güveni ile kazandığı  mazbatasına  YSK  tarafından el konulduğunu belirtilerek, “2019 yerel seçimleri öncesinde istenen bütün evrakların YSK’ya eksiksiz teslim eden ve seçilmesinde bir engel görülmeyen Aydar’ın mazbatasının seçimden bir yıl sonra YSK’nın  aldığı karar ile iptal edildiğini aktarıldı. 
 
Açıklamanın devamında şunlar belirtildi: "19 Mart 2020 tarihinde YSK yeniden Kadir Aydar’dan savunma istedi. Savunmasının ardından Korona salgını başta olmak üzere Ceyhan’ın birçok sorununu çözmeye ve hizmetlerine aralıksız devam eden Başkan Aydar’ın YSK tarafından iptal edildiği öğrenildi."

BAĞLANTILI HABERLER