CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Edirne Cezaevi'nde tutulan HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı ziyaret etmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Hürriyet yazarı Hande Fırat’a konuşan CHP’li Salıcı, Demirtaş ziyaretine eleştiriler olduğuna yönelik soruya “Demirtaş ziyareti, hapisteki bir siyasi tutukluya yapılan insani bir ziyarettir. Osman Kavala ya da Müyesser Yıldız’a gitmemle aynı durum. İnsani içerikli bir konuşmaydı” yanıtını verdi.

Salıcı, ‘Millet İttifakı ortakları bu durumdan rahatsız mı’ şeklindeki soruyu ise “Biz başka bir siyasi partiyiz. Başka bir partiyi de CHP’lileştirmeye çalışmıyoruz” şeklinde cevapladı.

AKP iktidarının CHP ile HDP üzerinden bir ‘beka’ algısı yaratmaya çalıştığını belirterek “İktidarın kurgusu CHP ile HDP’yi yan yana getirmek. Bu algıyı yaratmak. Bunu 2019’da yerel seçimlerde ‘Bu seçimler beka seçimi’ diyerek denediler. İstanbul’u kazandık, Türkiye’nin bekası tehlikeye mi girdi?” diye konuştu.

‘PARTİNİN DOĞU’DAN MİLLETVEKİLİ ÇIKARAMAYACAĞI HAVASI DEĞİŞTİ’

Kürt seçmene ve CHP’nin ‘Doğu Masası’ çalışmasına dair de konuşan CHP’li Salıcı, “Doğu’da CHP’nin örgütleri zayıftı. Siyasi mücadeleyi yürütebilecek hale getirildi. Partinin Doğu’dan milletvekili çıkaramayacağı havası vardı. Bu hava değiştirildi. Çözüm sürecinde CHP, süreci desteklemeyen tarafa kodlanmıştı. Oysa CHP çözüme karşı değildi, yönteme karşıydı. Aşiretlerden gelenlere tabii ki git demiyoruz. Ancak ‘Ağam biz kime oy vereceğiz?’ sorusu yok artık. O durum Şener Şen’in filminde kaldı. Tüm aşiret artık aynı partiye oy vermiyor. Bireyselleşme başladı” yorumunu yaptı.