CHP Mersin: İstanbul için gösterilen irade Diyarbakır Mardin ve Van için de gösterilecekArtı Gerçek

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, 23 Haziran'da İstanbul için gösterilen duyarlılığın bugün Diyarbakır, Mardin ve Van için de gösterileceğinden emin olduğunu söyledi.


Mersin Emek ve Demokrasi Platformu'nun, siyasi iktidarın kayyım kararına karşı Barış Meydanı'nda yapmak istediği eylem Valilik tarafından alınan yasak kararıyla engellendi.

Bunun üzerine Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Mersin Şube binasında düzenlenen toplantıya, birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütü katıldı.

'Seçimlerle gelen seçimlerle gider, halk iradesi gasp edilemez, demokrasi istiyoruz' pankartının açıldığı eylemde, Barış Meydanı’nda yapacakları açıklamanın Valilik tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden yasaklanmasını hukuksuzluk olarak nitelendiren DİSK’e bağlı Genel- İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, "Kayyum politikalarına, seçme seçilme hakkını ortadan kaldıracak girişimlere karşı herkesi demokrasiyi, adaleti, ve toplumsal barışı savunmaya çağırıyoruz" dedi.

CHP: 31 MART’IN SENARYOSU UYGULANIYOR

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay da kayyım atamalarını asla kabul etmediklerini ifade ederek kayyım uygulamalarının olduğu bir ülkede demokrasiden değil biçimsel demokrasiden dahi söz edilemez olduğunu söyledi:

"AK Parti ve ortağı 31 Mart sonrası İstanbul’da hayata geçirmeye çalıştıkları, ancak halkın 23 Haziran’da dur dediği senaryoyu şimdi Diyarbakır, Van ve Mardin’de başlayarak yeniden yürürlüğü koymanın hesabı içerisindedir. Eminim ki Türkiye’de millet iradesi dışında hiçbir gücü kabul etmeyen herkes bugün aynı duyarlılığı Diyarbakır, Van ve Mardin içinde gösterecektir. Çünkü bu irade demokrasi mücadelesidir. Millet iradesini koruma mücadelesidir. Daha önce kayyum olarak atanmışların belediyelerde nasıl bir israf düzeni içerisinde olduklarını hepimiz gördük. Halkın denetiminde olmayan, yetkiyi bizzat vatandaştan almamış yönetim bu tür yönetim biçimlerinin doğal sonucudur."

HDP: SUSMAYACAĞIZ, KAYYIMI KABUL ETMİYORUZ

HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mustafa Işık ise kayyım atanan belediyelerinde görevlerinden alınan tüm eşbaşkan ve meclis üyelerinin göreve iade edilmesi gerektiğini söyledi. Kayyumları kabul etmediklerini ifade eden Işık, "Biz ‘biz size her türlü hukuksuzluğu yapacağız sizde susun’ diyorlar. Biz susmayacağız. Her türlü mücadelemizi sürdüreceğiz. Bunun adı OHAL’dir. Yeni bir OHAL uygulaması dayatılıyor” dedi. (MEZOPOTAMYA AJANSI)

BAĞLANTILI HABERLER