Newroz kutlamaları korona nedeniyle iptal edildiArtı Gerçek

Kürdistani İttifak Çalışması’nda yer alan siyasi partiler ve oluşumlar konuya ilişkin açıklama yaptı.


ARTI GERÇEK- Diyarbakır Newroz mitingi ve kitlesel Newroz etkinlikleri koronavirüsü nedeniyle iptal edildi. 

HDP MYK toplantısında bugün Türkiye’de de görülen koronavirüsü masaya yatırıldı. 21 Mart’ta Diyarbakır’da yapılması planlanan Newroz mitinginin iptal edilmesi yönünde karar alındı. 

HDP MYK'nin kararının ardından Kürdistani İttifak Çalışması’nda yer alan siyasi partiler ve oluşumlar, kitlesel Newroz mitinglerinin koronavirüs (Covid-19) nedeniyle iptal edildiğini duyurdu.  

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Azadî Partisi, Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürdistan Komünist Partisi (KKP) ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-Bakur), 21 Mart’ta kutlanacak Newroz’a ilişkin DTK binasında basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya, DTK Eşbaşkanları Leyla Güven ve Berdan Öztürk, Demokratik Bölgesi Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan ve Kürdistani İttifak Çalışması’ndaki Kürt partilerinin temsilcileri katıldı.

Açıklamada, koronavirüs (Covid-19) nedeniyle kitlesel Newroz mitinglerinin iptal edildiği duyuruldu. Açıklamanın Türkçesini Berdan Öztürk okudu.

Açıklamada "Yürüttüğümüz tartışma ve değerlendirmeler sonucunda; tüm insanlık açısından bir tehdit haline gelen Korona virüsü vakalarının tüm bölge ülkelerinde görüldüğü gibi, Türkiye ‘de de  Korona virüsü vakalarına rastlandığı açıklamaları karşısında; halklarımızın sağlığını her şeyin üstünde görerek, Uluslararası bir etkinlik olan  Newroz bayramı kutlamalarıyla   ilgili  olarak,  yeniden bir karar almanın hayati derecede önemli olduğuna inandık.

Bu nedenle; Uluslararası  Newroz bayramı kutlamalarına, uluslararası bir katılım olacağı gerçeğinin bilincinde olarak; bunun doğallığında bir risk oluşturacağını da düşünerek, halkımızın ve uluslararası toplumun sağlığı açısından tedbir alma amaçlı 2020 Newroz bayramı kitlesel etkinliklerini iptal ettiğimizi halkımıza ve Uluslararası topluma  duyurmak istiyoruz" ifadeleri kullanıldı.

BAĞLANTILI HABERLER