ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin çoğu iki büyük faiz artırımını destekliyor, ancak piyasalarda sonrasında ne olacağı merak ediliyor. 

Fed’de para politikasından sorumlu yetkililerin çoğu haziran ve temmuz aylarında iki büyük faiz artırımı yapılmasından yana olsa da bunun ardından atılacak adımlar hakkındaki yoğun değerlendirmeler devam ediyor.

Fed yetkililerinin yaptığı açıklamalar fiyat baskılarının önümüzdeki aylarda nasıl bir tablo çizeceği konusunda yetkililer arasında var olan fikir ayrılığının altını çizdi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, dün yaptığı açıklamada Fed Başkanı Jerome Powell’ın işaret ettiği gibi 50 baz puan faiz artırımı gerçekleştirilmesinin ardından, “Eylülde duraksamanın makul” olabileceğini ifade etti.

Atlanta Rotary Club’da konuşan Bostic, Fed’in düşürmeye çalıştığı enflasyon ve yüksek faiz oranlarının ekonomide yaratacağı etkiye atıfta bularak, “Duraksamanın şu anda görmekte olduğumuz saha dinamiklerine bağlı olarak gerçekleşeceğini düşünüyorum” dedi.

Bostic, merkez bankasının para politikasını daha agresif hamlelerle sıkıştırmak durumunda da kalabileceğini belirtirken, “Ben iyimser bir insanım ve enflasyonun o zamana kadar gerilemeye başlayacağını düşünüyorum” dedi.

Kansas City Fed Başkanı Esther George ise daha kasvetli bir tablo çizerek, Ukrayna savaşı ve Çini’deki tecrit uygulamaları gibi birçok unsurun enflasyon kaynaklı baskıların daha da artması ya da azalması konusunda rol oynayacağını ifade etti. George, “Önümüzdeki yol zorlu olabilir” diye konuştu.

Yatırımcılar, Fed’in bu yıl boyunca faiz oranlarını artırmaya devam etmesini ve faizleri yıl sonuna kadar yüzde 2,75 ile yüzde 3 arasında bir aralıkta tutmasını bekliyor.

Bazı Fed yetkilileri ise  Fed’in kalan tüm toplantılarında yarım puanlık artışları içerecek şekilde, politika faizini yıl sonuna kadar yüzde 3,5’e çıkarmak için agresif bir baskı yapılması çağrısında bulunuyor. (REUTERS)