Dünyanın önde gelen ekonomi yayınlarından Bloomberg'de yayımlanan analizde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve hükümet arasında bir çekişme yaşandığı ve bu durumun İstanbul'da yaşayan 16 milyon vatandaşın hayatını olumsuz açıdan etkilediği kaydedildi.

Jennifer Hattam tarafından kaleme alınan "Türkiye'nin En Büyük Kenti, Erdoğan'la Soğuk Savaşın Kurbanı Oldu” başlıklı analizde İBB ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki çekişmeye Taksim'deki 'Kavuşma Durağı' sergisi örnek olarak gösterildi.

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin "İstanbul Meydanlarına Kavuşuyor" projesi ile meydana kurduğu "Kavuşma Durağı"nın 2020'de kaldırılmasını kararlaştırmıştı.

"HÜKÜMET İLE MUHALEFET TARAFINDAN YÖNETİLEN BELEDİYELER ARASINDA BİR SOĞUK SAVAŞ VAR"

Kadir Has Üniversitesi İstanbul Çalışmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Güvenç, analiz için yaptığı değerlendirmede, "Merkezi hükümet ile siyasi muhalefet tarafından yönetilen yerel belediyeler arasında bir soğuk savaş var" yorumunda bulundu.

MURAT ONGUN: ŞEHRİ YÖNETEMEDİĞİMİZİ SÖYLEYEBİLMEK İÇİN YAPIYORLAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, Bloomberg'e yaptığı açıklamada İstanbul'da hayata geçirmek istedikleri birçok projenin hükümet tarafından engellendiğini söyledi. Bu projeler arasında metro sisteminin büyütülmesi ve yeni taksi plakaları da olduğunu kaydeden Ongun, "Bunu şehri yönetemediğimizi söyleyebilmek için yapıyorlar" dedi.

Hattam, çekişmenin özünde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın, Erdoğan'a cumhurbaşkanlığı için rakip olarak görülmesi olduğunu belirtti.

İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü ve Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Fuat Keyman da konuyla ilgili olarak "Türkiye'ninki gibi çatışmacı bir siyasi kültürde olay bir işi kimin daha iyi yapacağı veya kimin halka daha iyi hizmet edeceği değildir. Olay rakibinizin işlerin yürümesini sağlamak için gerekli araçları olmamasını sağlamaktır" değerlendirmesinde bulundu.