Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüs aşısı en erken bir yıl sonra hazır olurArtı Gerçek

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, video konferans yoluyla bir basın toplantısı düzenledi. Ghebreyesus tüm dünyaya dayanışma çağrısında bulundu.


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı için minimum 12-18 ay beklemek gerekeceğini söyledi.

Ghebreyesus, İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yoluyla bir basın toplantısı düzenledi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Ghebreyesus toplantıda, “Covid-19 için bir aşı minimum 12-18 ay uzaklıkta. Bu süre içinde, hastaları tedavi etmek ve hayat kurtarmak için terapötiklere (tedavi edicilere) acil bir ihtiyaç olduğunu da kabul ediyoruz” dedi.

Dünya genelinde yarım milyon Covid-19 vakası tespit edildiğini, 20 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini anımsatan Ghebreyesus, “Bunlar trajik sayılar. Ama, dünya genelinde yüz binlerce kişinin de hayatta kaldığını hatırlayalım” ifadesini kullandı.

Ghebreyesus, özellikle sağlık çalışanlarının kullandığı kişisel koruyucu ekipmanlar konusunda yaşanan “kronik küresel sıkıntının” ise “hayat kurtarmak için verilen ortak çabalar için en büyük tehdit” olduğunu vurguladı.
 
En çok ihtiyaç duyan 74 ülkeye yaklaşık 2 milyon bireysel koruyucu ekipman gönderdiklerini aktaran Ghebreyesus, 60 ülkeye de benzer miktarda ekipman göndermek için hazırlık yaptıkları bilgisini paylaştı.

Ghebreyesus, “Covid-19 pandemisiyle mücadele için birleşin. Hiçbir ülke yalnız savaşamaz, sadece birlikte savaşabiliriz” değerlendirmesinde bulundu. (HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER