Esra ÇİFTÇİ


ARTI GERÇEK- Pandemi sürecinin başlamasının ardından müzik emekçileri maddi-manevi kayıplar yaşadılar, sanat ürünlerini, yaratıcılıklarını, eserlerini ortaya koyabilecek alanlarını yitirdiler. Pandemi, pek çok iş kolunda çalışma şartlarını olumsuz etkilerken, kültür sanat alanında üretim yapan müzik emekçileri bu dönemi ciddi sıkıntılarla çok daha ağır geçirdi. Yüzün üzerinde müzisyen yaşadıkları ekonomik ve psikolojik sıkıntılar yüzünden intihar etti. Müzik aletlerini satanlar oldu. Artı Gerçek olarak bu haftaki dosyamızda müzik emekçilerinin yaşadığı sorunlara yer verdik. 

EDİP AKBAYRAM: TÜRKİYE'NİN EN İYİ BAŞKEMANCISI İNTİHAR ETTİ

İlk olarak sözü usta sanatçı Edip Akbayram’a veriyoruz. Akbayram, yaşananlar karşısında çok üzüldüğünü ifade ediyor: 

“Aşağı yukarı bir buçuk yıldır Covid-19 nedeniyle hiçbir sanatçı konser veremedi. Hepimiz sağlığımızı düşünerek evlerimize kapandık. Ama işine gidip, evine ekmek götürmek zorunda olan bir sürü müzisyen vardı. Dolayısıyla bir buçuk senedir hiç kimse çalışamadı. Şimdi bizler sanatçı, yorumcu, şarkıcı olarak belli birikimlere sahip insanlarız ama arkamızda çalışan müzisyenler yalnızca konser müzisyenleri değil. Barda çalışıp gece 12’de sahneye çıkıp saat 3’e kadar çalışacak evine ekmek götürecek bir sürü müzisyen var.”  

Akbayram, bu süreçte müzisyenlere ve esnafa çok büyük bir darbe vurulduğunu söylüyor. Akbayram’ın sözleri şöyle:

“Bu yasaklar olunca biz meslek birliği olarak yakından takip ettik 120’ye yakın sanatçı intihar etti bu ülkede. Bu, Türkiye Cumhuriyeti için çok acı ve yakışan bir durum değil. Dolayısıyla ben bir buçuk senedir çalışmıyorum arkamda çalışan müzisyenlere elimden geldiği kadar yardım etmeye çalıştım. Kimisinin çocuğu okula gidecek, kimisi kirasını verememiş. Birçok müzisyen böyle darlık içerisinde. Gazetede okumuşsunuzdur Türkiye’nin en iyi başkemancısı (İlyas Tetik) intihar etti. Bunların bu ülkede yaşanmaması lazım. Neredeyse İBAN hükümeti olduk gibi. Yani acılar yaşıyoruz, seller var, orman yangınları var, bir bakıyorsunuz ‘İBAN numarası’ deyip duruyorlar. Ben bu ülkede 50 yıldır sanatçıyım, 50 yıldır vergimi ödüyorum, sen bana bir ay iki ay bakamayacak mısın devlet olarak? Bunlar acı şeyler.”