Eğitimde ayrımcılık iddiasına başkent de eklendi: 'Öğretmen oğlumu istemiyor'Artı Gerçek

Ankara’da Eryaman Türkkent İlköğretim Okulu’nda G. isimli öğrencinin öğretmeni tarafından istenmediği öne sürüldü.


Milli Eğitim Bakanı’nın Aksaray’da otizmli çocukların yuhalanmasını “münferit” olarak nitelemesine rağmen benzer iddialar gelmeye devam ediyor. Ankara’da Eryaman Türkkent İlköğretim Okulu’nda G. isimli öğrencinin öğretmeni tarafından istenmediği öne sürüldü.

Daha önce Rehberlik Araştırma Merkezi’ne (RAM) yönlendirilen G. burada verilen rapor doğrultusunda okulda özel eğitim sınıfına alındı. Sınıfta bulunan 4 öğrenciden biri olan G.’nin annesi Meltem Şahinkoç, hiperaktivite ve dikkat eksikliği sorunu olduğunu söyledi. Birgün’den Mustafa Kömüş’ün haberine göre Şahinkoç, G.’nin öğretmen S.A. tarafından sınıfta istenmediğini öne sürdü.


‘GEÇENE KADAR OKULA GELMESİN’

G.’nin bazı ilaçlar kullandığını ifade eden Şahinkoç, “Öğretmenine durumu izah ettik, ilaçları geçici olarak kullandığını ve bırakacağını söyledik. Öğretmeni telefon açıp ‘G.’nin hiperaktivitesi geçene kadar okula gelmesin” dedi. Ben bu konuyu CİMER’e taşıdım ama ret yanıtı geldi. Şimdi nasıl yapacağımızı bilemiyorum” dedi.

Şahinkoç tekrar RAM’a yönlendirildiklerini ve pazartesi günü karar verileceğini aktardı: “Şu an okula devam ediyor. Pazartesi sabahı RAM’da kurul değerlendirmesi var. Kurul nihai kararı verecek. Ne kadar mutlu ya da ne kadar eğitime devam edebilecek orada o öğretmenle ben de bilmiyorum.”

ÖĞRETMEN: ÖYLE DEMEDİM

İddialara ulaşılan öğretmen S.A.’nın ise “Hiperaktivitesi geçene kadar okula gelmesin” demediğini sadece RAM yönlendirmesi yaptığını söylediği aktarıldı.

NE OLMUŞTU?

Aksaray'da bulunan Merkez Mehmetçik İlkokulu'nda, otizmli öğrencilerin sınıflarının kapatılması istenerek yuhalandığı ortaya çıkmıştı. Olayı “münferit” olarak niteleyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da otizmli çocukların yuhalanmasına ilişkin Ankara'dan bir müfettiş grubunu göndererek soruşturma sürecini başlattıklarını ve okul müdürünün açığa alındığını açıklamıştı. Eğitim Bakanı Selçuk, “Engelli çocuklarımıza ve ailelerimize yönelik yürüttüğümüz her çalışmada hassasiyet gösterirken böylesine münferit bir olayın yaşanmış olması kabul edilemez. Otizmli çocuklar ve ailelerini inciten olay eğitim sistemimizle örtüşmüyor” açıklaması yapmıştı.

BAĞLANTILI HABERLER