Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Ekrem İmamoğlu, canlı yayında açıklamalarda bulunuyor. 17 ilçede  sayımın bittiğini belirten İmamoğlu, "17 ilçe sonuçlandı. 18 bin 742 aradaki fark. 119 bin 652 geçersiz oy sayıldı. 785 oy benim adıma geçerli hale getirildi. Aradaki fark 1389" dedi.

AKP kanadının seçimi sıkıntıya soktuğunu da belirten İmamoğlu, AK Partili yetkililere "Bütün süreci siz hazırladınız, bütün önlemleri siz aldınız. 'En güvenli sistem bizde' dediniz, 1 milyon insanın görevli olduğunu siz söylediniz" şeklinde seslendi. 

FOX TV'de yayınlanan Çalar Saat programına katılan İmamoğlu, İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtladı.

Küçükkaya: Türkiye en çok sizi konuşuyor iç dünyanız ne diyor?

İmamoğlu: Bir kere şaşkın değilim. 48 yaşındayım. İç dünyam bana çok genç olduğumu söylüyor. Enerjik hissediyorum. Atatürk samsuna çıkmaya karar verdiğinde 38 yaşındaydı. Ben Atatürk'ün o kararı aldığındaki yaşından 10 yaş büyüğüm.

Bugün en çok ihtiyacınız olan şey insan. Tek başına bir şeyler yapmak hayır. İhtiyaç duyduğunuz kim toplumdaki herkes aslında. Doğru insanlar kendi konularında uzman insanlar.

Belediye başkanı olduğum gün ben Alpaslan Türkeş'i anarım. Demirel'i de Erbakan'ı hep anarım. Herkesle aynı düşünmek zorunda değilim.

Her şey bir deneyimdir. Yarınlarda yanlış yapmamak adına bir deneyim. sürece katkı veren avukatlarımıza, çalışanlarımıza, kadınlara, gençlere teşekkür ediyorum. Keşke bu süreç uzamasaydı. 17 ilçe sonuçlandı. 18 bin 742 aradaki fark. 119 bin 652 geçersiz oy sayıldı. 785 oy benim adıma geçerli hale getirildi. Aradaki fark 1389.

"NÖBET TUTUYORUZ ÇÜNKÜ KAYGILARIMIZ VAR"

"Neden nöbet tutuyoruz? Çünkü kaygılarımız var." "Bu süreci kim gerçekleştiriyor? Partilerin insanlarının olduğu bir ortamda yapılıyor. Neden nöbet tutuyoruz? Çünkü korunması konusunda kaygılarımız var. Bugün konuşulması gereken şey, 2019'dayız yıllar öncesinden bu aslında köydeki muhtarlık muhabbetinden başlar, oy sandıkta kazanılır. Koruyacaksınız oyunuzu.

İtirazınız varsa bu zaten edilir edilmez ilçe seçimin idaresinde, orada itiraza göre bu sayımlar yapılır. Şu anda bu soyut. İtirazımız yok ama bütün geçersizleri sayalım, tamam. E daha sonrası. Bütün seçimleri sıkıntıya sokuyorsunuz. Süreci siz hazırladınız, güvenlik önlemlerini siz aldınız. Açıklama yaptınız, dünyanın en güvenilir sistemine sahibiz dediniz. Şimdi şaibe diyorsunuz.

"SİZİN DÖNEMİNİZ BİTECEK BİR BAŞKASI GELECEK"

Küçükkaya: Siz seçimi kazandınız mı?

İmamoğlu: Ben seçimi kazandığıma inanmasan, Allah şahit vicdanım biliyor çıkar kaybettik derim. Geçersiz tüm oylar kazanılırsa seçimi kazanacağınızı söylüyorsunuz. (Küçükkaya: Bütün oylar sayılsa da kazanır mısınız?) Nereye gideceğiz. Her seçimde tekrar sayalım o zaman. Ben kaybedene kadar sayalım o zaman. Üzerindeki mühür eskisin, geçersiz sayılsın da ben kaybedeyim. Trajikomik. Biz seçimden kurtulamıyoruz. Kaybettik bir daha seçim yapalım mı yani. Ben hiçbir şeyden korkmam.

Ben İstanbullu hemşerilerime çok güzel şeyler anlattığını biliyorum. Ben insanların vicdanının da aklının da şu sürece asla ama asla inanmadığını görüyorum. Bana oy vermemiş olabilir ama vicdanına esi şu olanları doğru bulmuyor. Eyüp Sultan izin verilmedi, açılmadı. Bir kadın adayımız vardı onu ziyaret etmek için oraya gitmiştim. Bazı şeylere üzülüyorum. Bu memleket bizim ya. Neleri konuşuyoruz görüyor musunuz. Tamam alışkanlıklarınız vardır, 25 yıldır yönetiyorsunuz teslim etmek zor gelebilir, anlıyorum ama bu demokrasi işte. Sizin döneminiz bitecek bir başkası gelecek, sonra bu da bitecek bir başkası gelecek. Hiç değişmeyecek kaygısı daha büyük riskler taşır.

“BEN ÇOK SAKİNİM, HİÇ ENDİŞE DUYMASIN”

Küçükkaya: Binali Yıldırım'ın 'sakin olsun' açıklamasına ne diyorsunuz?

İmamoğlu: Üzülüyorum. Sultan Ahmet Meydanı, daha önce de Anıtkabir'e gidişimde sağa sola gitmek demişti. Anıtkabir sağ sol değildir. Bu benim ilk görev aldığımda da yaptığım bir şey. Seçim sonrasında da yapacağımız bir şeydir. Sağında duran 3 bin oyla kazandık diye açıklayan kişi, kendisi de çıktık kazandık diye açıklayan kişi. Benim sabrımı sorguluyorlar, onların ki nasıl bir sabırsızlık. Ben çok sakinim, hiç endişe duymasın, çok sabırlıyım. Ben devlet adamlığını iyi biliyorum.

"YETKİLİLER İZİN VERMEDİ"

Küçükkaya, Sözcü gazetesinin bugünkü "Huzur duası" manşetini gösterdi. Söz konusu fotoğrafla ilgili konuşan İmamoğlu, şunları söyledi: "Dedim ki 'Camiye girmeyeyim, Eyüp Sultan Hazretleri'nin olduğu yer daha gizli, orada ibadetimizi yapalım.' Açılmadı biliyor musunuz? Herkese açılır, ben biliyorum. Ben de kıldım orada. Açılmadı, izin verilmedi. Sonra yandaki bir başka küçük türbe var, orada ettim. Ben Eyüp Sultan'a gidişimi basına duyurmadım. Orada bir kadın adayımız vardı. Çok, çok üzülmüştüm. Dedim 'Hem seni ziyaret edeceğim, hem de Eyüp Sultan'ı ziyaret edeceğim.' Böyle şeyleri yaşadıkça çok üzülüyorum. Bu memleket bizim."

"BU İKTİDAR SAPLANTISI NEDİR? ANLAŞILIR GİBİ DEĞİL"

"İsmail Bey zaten sayılıyor. Eleştirdiğimiz şey çifte standart. Bu duyguyu yaratmasalar bu bu kadar konuşulmaz. Bu duygu niye yaratılıyor? Sadece iktidar partisinin kaybettiği yerler mi sayılacak? Kazanana kadar mı? Bu iktidar saplantısı nedir? Anlaşılır gibi değil.

"AZINLIK KELİMESİ RUHUMU İNCİTİYOR"

İmamoğlu sohbetin devamında 'azınlık' kelimesinden hoşlanmadığını kaydetti: "Azınlık kelimesi benim ruhumu incitiyor. Neyin azınlığı ya? Benim insanım bunlar. Birlikteyiz işte, 'azınlık' deyince dışlıyorsun." (HABER MERKEZİ)