HABER MERKEZİ- Tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyen Ö.O. ile T.O. çiftinin dondurulmuş embriyoları kayboldu.

Embriyoların kaybolmasıyla tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olamayacak olan çift, nakil sırasında embriyoların kaybolmasından sorumlu tuttukları iki hastaneye toplamda 400 bin liralık manevi ve 10 bin liralık da maddi tazminat davası açtı.

 Ö.O. ve T.O. çiftinin çocuk sahibi olma hayallerini yıkan olaylar zinciri  25 Mayıs 2015 tarihinde başladı.

Doğal yoldan çocuk sahibi olamayan  çift, tüp bebek yöntemini denemek istedi. 5 yıllık evli 38 yaşındaki Ö.O. ve 45 yaşındaki T.O. çifti, o gün sağlıklı olarak elde edilen iki embriyoyu dondurma kararı aldı.

HASTANE UZAK GELİNCE

Aynı yıl ağustos ayında yapılan operasyonda Ö.O. hamile kalamayınca bir yıl kadar terapi uygulanmasına karar verildi. Çift, dondurulmuş embriyoların bulunduğu Ümraniye’deki özel hastanenin evlerine uzak olması nedeniyle ikinci nakil işlemini evlerine yakın bir özel hastanede yaptırmaya karar verdi.

Anne adayı Ö.O. bunun için hastaneye başvurdu. 27 Haziran 2016 günü hastaneden daha önceden verdiği özel ozon tankı içindeki sağlıklı iki adet embriyo Ataşehir’deki özel hastaneye sevk edildi.

EMBRİYO TANKTA ÇIKMADI

Bu hastane, embriyoları 4 Temmuz 2017 günü anne adayına transfer etmek için Ö.O. ile randevulaştı .Hastaneye giden Ö.O., embriyo nakli için ameliyathaneye alındı. Ancak, nakli yapacak olan doktorun, ‘tankın içinde embriyonlar çıkmadı’ demesi üzerine, genç kadın büyük bir şaşkınlık yaşadı. 

Embriyon tankını, dondurulduğu özel hastaneden tutanakla alıp, naklin yapılacağı hastaneye de tutanakla teslim eden ve embriyoların kaybolmasıyla yıkılan çift, olayı savcılığa bildirdi.

İKİ HASTANE BİRBİRİNİ SUÇLADI

Şikayet üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Her iki özel hastanede, embriyo ve tüp bebek servisinde olayda ihmali bulunduğu iddia edilen doktor ve görevlilerin ifadeleri alındı.

Embriyonları teslim eden hastanenin, ‘straw’ denen ve içinde embriyoların bulunduğu tankı mühürlemediği ortaya çıktı.

Diğer hastanenin ise embriyonların bulunduğu tankı mühürsüz olarak teslim almakla kusurlu olduğu belirtildi. Embriyonları teslim eden hastane çalışanları savunmalarında, ‘Biz embriyonları mühürlü gönderdik’ derken, teslim alan hastane çalışanları ise ‘Mühürsüz olarak gelen tankın içinden embriyonlar çıkmadı’ dedi.

Soruşturmayı yürüten savcılık olayla ilgili takipsizlik kararı verdi ve olayı idari soruşturma için Sağlık Bakanlığı’na devretti.

56 BİN TL TAZMİNAT

Bakanlık da, anne baba olmak isteyen çiftin sağlıklı iki embriyonunun kaybolmasında her iki hastaneyi de kusurlu bularak, toplam 56 bin liralık idari para cezası kesti.

SATILDILAR MI 

 Yıllardır çocuk sahibi olmak için uğraştıklarını ve embriyoların satıldığından şüphelendiğini söyleyen anne adayı Ö.O., “Çok sayıda insan çocuk sahibi olmak istiyor. ‘Alın elimde hazır embriyon var’ dendiğinde eğer paraları da varsa düşünmeden bunları alabilecek yığınlarca anne baba adayı var. Benim embriyonlarım neredeyse, kimlere verildiyse, başını ne geldiyse bilmek istiyorum.” dedi. 

Hürriyet'in haberine göre çift, psikolojik tedaviye başlarken, avukatları Müslüm Özev aracılığıyla da, embriyonlarını kaybeden her iki hastaneye toplamda 400 bin liralık manevi ve 10 bin liralık da maddi tazminat davası açtı.