Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, hükümetin Afrin Operasyonu kararını eleştiren parti açıklamaları nedeniyle üyelerinin yargılandığı dava öncesi Çağlayan Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasından dolayı İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu ceza daha sonra paraya çevrilmişti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, kararda usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tipine uyduğu iddiası ile Gürkan’ın itirazını esastan reddetti.

'KARAR İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN İHLALİDİR'

Karara ilişkin Emek Partisi tarafından yapılan açıklamada, "Karara karşı yargıtay yolu açıldığı için avukatlarımız elbette karşı temyiz yoluna başvuracaktır. Ancak, bu karar bile tek başına ifade özgürlüğünün açık bir ihlalidir. Siyasi iktidarın politikalarını eleştiren bir siyasi parti genel başkanının yargı eliyle cezalandırılmasıdır" ifadelerine yer verildi.

Yerel mahkeme kararının da eleştirildiği açıklamada, "Mahkeme, yorumlar yaparak siyasi iktidarın eylemlerinin vatandaşlarca nasıl yorumlanması gerektiğini de belirtmiştir. Oysa mahkeme kararlarında, 'meli', 'malı' gibi emir içeren ve siyasi iktidarın eylemlerinin nasıl yorumlanması gerektiğini anlatan ifadeler kullanması başlı başına bir siyasi parti genel başkanının söylemlerine müdahale, sansür uygulamaktır" denildi.

Kararla birlikte, siyaset yapma hakkının da engellendiğine dikkat çekilen açıklamada, "Siyasi iktidara yönelik her eleştirinin, yargılanmaktan, ceza almaktan geçtiğini görüyoruz. Düşünce ve ifade özgürlüğü, siyaset yapma hakkı bir taraftan yargı eliyle mahkeme kararları ile, diğer taraftan hükümet eliyle daha da baskı uygulamayı getiren kanunlar çıkartarak her geçen gün daha da kısıtlanmaktadır. Bu durum partimiz açısından ise kabul edilemez bir durumdur. Siyaset yapmaya, iktidarın emek ve halk karşıtı politikalarını teşhire, baskı politikalarına karşı demokrasi ve özgürlükler mücadelesine devam edeceğiz" denildi.