Erdoğan'dan Libya açıklaması: Davete icabet ederizArtı Gerçek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile görüşme yapacağı öğrenildi.


Türkiye'nin Libya'ya asker gönderip göndermeyeceğiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan "Sormak lazım acaba şu anda Libya’da bulunan ve bunların 5 bini Sudan’dan 2 bini Rusya’dan gelenler oraya hangi sıfatla geldiler. Hangi bağlantıları var. Türkiye ise bir davet alında davete icabet eder. Aramızda en azından bir mutabakat metni var" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Bu bölgede 500 bine yakın bir mültecinin olması Tunus’a ciddi bir yüktür. Bu yükün altından bir an önce kalkmak gerekiyor. Bundan daha sonra öyle bir hal alıyor ki terörize bir durum ortaya çıkıyor. Bu terörize durum da oradaki halkları ciddi anlamda rahatsız ediyor. Libya’daki bu olumsuz gelişmeler sadece Libya’da kalmıyor aynı zaman komşu ülkeler bundan ciddi manada rahatsız oluyor. Bizim Libya’da bir an evvel ateşkesin sağlanarak siyasi sürece dönülmesi anlamında yürütebileceğimiz iş birliği neler olabilir bunların üzerinde durma fırsatımız oldu. 

Türkiye’ye karşı yaptırım hevesleri bu dönemde arttı. Yunanistan’ın Libya ile ne alakası var? Münhasır ekonomik bölgeyle bir ilgisi yok. Bizim Libya ve Türkiye arasındaki bağlantı bellidir. Bu konuda yetki sahibi 2 ülke var Libya ve Türkiye.

Libya’nın şu an meşru bir başbakanı var. Sayın Sarraj ile bu görüşmeyi heyetiyle beraber İstanbul’da kendilerini ağırladık müzakeresini değerlendirmesini yaparak imzalar atıldı. TBMM’den de mutabakat metnini anlaşmayı geçirmiş bulunuyoruz. Bundan sonraki süreçte de bu anlaşmayı devam ettireceğiz.

Biz hiçbir yere bugüne kadar davetsiz misafir olmadık. Herhangi bir davet olursa bunu değerlendiririz adımlarımızı buna göre atarız.

Sormak lazım acaba şu anda Libya’da bulunan ve bunların 5 bini Sudan’dan 2 bini Rusya’dan gelenler oraya hangi sıfatla geldiler. Hangi bağlantıları var.

Türkiye ise bir davet alında davete icabet eder. Aramızda en azından bir mutabakat metni var. Ama bunların hiçbir bağı yok. Hiçbir bağı olmadığı halde onların ne işi var burada. Hafter meşru değildir. Gayri meşru olarak durumdan vazife çıkartıyor. Uluslararası alanda karşılığı olan Sarraj’dır.

SÜRPRİZ ZİYARET

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile görüşmek üzere Tunus'a geldi. Sürpriz ziyaret ile ilgili ayrıntıları CNN Türk Muhabiri Sena Alkan aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da eşlik etti

CNN Türk Muhabiri Sena Alkan, sürpriz ziyaretle ilgili şu bilgileri paylaştı:

"İniş bilgisi az önce geldi, dakikalar önce Tunus'a iniş yaptı. Sürpriz bir ziyaret olarak adlandırabiliriz. Dün akşam itibarıyla Erdoğan'ın programları iptal olmuştu. Bugün de Erdoğan'ın Tunus'a gittiği açıklandı.

Türkiye'nin Libya ile imzaladığı iki anlaşma vardı. Bu iki anlaşmadan sonra hem Libya'nın komşusu hem de Akdeniz'e kıyıdaş ülke olan Tunus'a ziyaret gerçekleşti.

BAĞLANTILI HABERLER