EKONOMİ - Hükümetin erken seçim kararının ardından yerliler döviz almayı tercih ederken, bir süredir Türk piyasalarından çekilen yabancılar ise beklemeye geçti. Yabancıların, seçim sürecinin kısa olması dolayısıyla istikrarsızlık yaşanmayacağını hesapladığı ifade ediliyor. Dolar 4 lira seviyesinde olduğunda her zaman satış tarafında olan yerli yatırımcılar bu kez kurda dalgalanma kaygıları ile dolar 4.20 liraya dayandığı haftada bile alım tarafında yer aldı.

YEDİ HAFTA KESİNTİSİZ AZALDI

Merkez Bankası'nın (TCMB) haftalık verilerine göre, yurtiçi yerleşiklerintoplam döviz mevduatı 13 Nisan ile biten işlem haftasında 1 milyar 353 milyar dolar artarak, 165 milyar 319 milyon dolara ulaştı. TCMB'nin, 6-13 Nisan haftasında hane halkının döviz mevduatları 79 milyon dolar, şirketlerin döviz mevduatı ise 1 milyar 275 milyon dolar arttı. Uzmanlar bu dönemde yerli yatırımcıların tavrının yabancıdan daha önemli olduğuna dikkat çekiyor. 13 Nisan ile biten haftada altın dahil hane halkı döviz mevduatları 95.1 milyar dolar, şirketlerinki ise 70.2 milyar dolara yükseldi.

Dolardaki yukarı yönlü hareketin başladığı şubat ayının ikinci yarısından itibaren geçen 7 haftada hane halkı döviz mevduatları kesintisiz azalıyor. Yılbaşından bu yana bakıldığında ise hane halkı döviz mevduatları yaklaşık 3 milyar dolar gerilerken, şirketlerin döviz mevduatı 2.3 milyar dolar arttı. Henüz resmi veriler açıklanmadı ancak, yerli yatırımcıların erken seçim açıklamasının ardından kurun gerilediği seviyelerde yeniden alış tarafında olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, yerli yatırımcıların kısa vadeli fırsatlar dışında TL yatırımı konusunda ikna olmadıklarına işaret ediyor.

YABANCI KADEMELİ ÇIKIYOR

Yine 13 Nisan ile biten haftada tahvil piyasasında (repo hariç) 236 milyon dolar, hisse senedine ise 11 milyon dolarlık yabancı girişi yaşandı. 2018'de hisse senetlerinden toplam yabancı çıkışı 588 milyon dolar olurken, Devlet İç Borçlanma Senetleri'ndeki yabancı girişi 899 milyon dolarla sınırlı kaldı. Yılbaşından bu yana toplam yabancı girişi ise 311 milyon dolarda kaldı.

PETROL YÜKSELDİ, DOLAR 4.10 LİRAYI GÖRDÜ

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) öncülüğünde petrol arzında yaşanan kısıtlamalar ham petrol fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Brent petrolün varil fiyatı dün 74 dolar seviyesine kadar yükselirken, enerji ithalatçısı ülke para birimlerini de baskı altına aldı.

Dolar dün gün içinde 4.1015 lirayı, euro ise 5.0070 lirayı test etti. Bugün güne dolar 4.09, euro ise 5 TL seviyelerinden başladı.

Dün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, para piyasalarında işlem hacmi sınırlı kaldı. Piyasalar yarın toplanacak Merkez Bankası'nın alacağı kararlara odaklandı. Seçim öncesinde hükümetin yüksek kurlara sıcak bakmayacağı dolayısıyla Merkez Bankası'nın bu toplantıda faiz artırımına gidebileceği dile getiriliyor. Ancak bazı analistler para politikasında değişim beklemiyor.